Česká televize informovala, že od podzimu již nebude vysílat pořad 168 hodin. Dohodl se na tom generální ředitel ČT Jan Souček s vedením divize Zpravodajství a publicistiky a divize Programu.
„Dlouholetá moderátorka a dramaturgyně pořadu Nora Fridrichová v České televizi zůstává, stejně tak jako reportéři redakce,“ uvádí tisková zpráva veřejnoprávní stanice s tím, že v nejbližších dnech se bude s tvůrci pořadu vedení zpravodajství jednat o jejich zapojení do výroby publicistiky ČT.
„K finálnímu rozhodnutí ukončit výrobu pořadu 168 hodin přispělo i dění z posledních dnů, které se pořadu bohužel také týká a které nepoškozuje jen pořad samotný, ale nestaví do dobrého světla ani Českou televizi,“ říká generální ředitel ČT Jan Souček s tím, že tým připravující tento pořad bude mít možnost v televizi dále pokračovat.
„Vedení televize věří, že v České televizi nadále tvůrci 168 hodin zůstanou, chce využít jejich dlouholetých zkušeností. Moderátorka Nora Fridrichová dostane nabídku podílet se na nových publicistických formátech,“ dodává generální ředitel. Jméno Fridrichové ale také hodně figurovalo v kauze Marka Wollnera (57). Ten byl již z televize odejit kvůli údajně nevhodnému chování. Někdejší šéf Reportérů měl nejen titulovat podřízené nevybíravými slovy, ale dopustit se i řady dalších věcí, což popisuje uniklá údajná zpráva z jeho vyšetřování komisí televize v prosinci 2022. Ovšem zatímco tato tvrzení Wollner většinou popírá, tvrdí, že ani chování Fridrichové nebylo zcela korektní. Od nevhodných oslovení až po hodnocení mužů na základě velikosti penisů.
Moderátorka 168 hodin Fridrichová: Proč by Zárubu nejraději vyměnila? Reinischova,Kristl
Pořad 168 hodin byl ve vysílání od září 2006, objevila se v něm řada zajímavých reportáží a dal i podněty k řešení mnoha společenských problémů. V průběhu let se ale formou zpracování i obsahem odchýlil od původního formátu zpravodajsko-publicistického pořadu, který na hlavním programu ČT 1 mapuje dění v uplynulém týdnu. Pořad se potýkal i s kritikou Rady ČT, která v posledním období opakovaně konstatovala porušování Kodexu ČT. „Přípravu pořadu 168 hodin provázely i stále častější vnitroredakční spory o obsah a zpracování reportáží,“ uvedl Petr Mrzena, ředitel zpravodajství a publicistiky.
„Delší dobu pracujeme na vývoji nových formátů, které doplní a obohatí dosavadní nabídku publicistických pořadů ve vysílání ČT. Při jejich přípravě počítáme i s podílem tvůrců dosud zapojených do výroby jiných publicistických relací, včetně 168 hodin,“ tvrdí pak Michal Kubal, šéfredaktor zpravodajství a publicistiky.
První vyjádření
Netrvalo dlouho a k záležitosti se vyjádřil partner Nory Fridrichové Robert Záruba (56). „Česká televize končí pořad, který se neděli co neděli držel v TOP10 sledovanosti napříč televizemi. Žádná jiná publicistika tohle nevydržela tak dlouho,“ napsal na sociální síti X (dříve Twitter). „Nepřísluší mi komentovat důvody... a to je v tomto případě moc dobře,“ dodal ještě trochu tajemně moderátor.
A není bez zajímavosti, že posléze se do kauzy připojila i jeho bývalá žena... „Bylo by fajn, kdyby ČT srozumitelně vysvětlila, proč ruší 168 hodin. Mně to jasné je, stejně jako to, že i když to udělá politikům radost, jejich práce to fakt není. Na to je Česká televize ještě pořád odolnou institucí, kde je spousta skvělých novinářů, kteří by si to nenechali líbit,“ ozvala se také na X Světlana Witowská (51), která v minulosti na ČT také pracovala. Pod příspěvekem v komentářích také uvedla, že s někdejšími kolegy o tom samozřejmě mluví, protože jsou stále přátelé.
Posléze se musela k tématu několikrát vracet a naznačila, co tedy za koncem pořadu je. „Jsou nějaké standardy novinářské práce, které musí dodržovat všichni. Včetně chování, které nemá poškozovat dobré jméno ČT. Důvěryhodnost je to nejcennější, co veřejnoprávní televize má,“ vysvětlovala s tím, že se jednalo především o způsob práce. Také připomněla, že v Etickém kodexu je jasně dáno, co je a není přípustné a jak má vypadat zpravodajství a publicistika. „Děje se tak v tichosti, nenápadně a v létě. Ten Souček je vlastně ubohý po*era,“ napsal někdo a Světlana mu odpověděla stručně: „Mýlíte se.“ „Od září se vždy mění vysílací schéma. Novinky na podzim oznamuje ČT obvykle v létě. Víc bych za tím nehledala,“ myslí si. Poté ještě zopakovala, že jí je důvod jasný už z prvních slov televize, načež doplnila, že se bohužel již začaly šířit spekulace a teorie.