Nejhororovější případ majora Zemana letos znovu ožil v minisérii Studna na placené platformě Voyo. Některé věci se ale v obou seriálech přece jen liší od skutečné tragédie, k níž došlo v únoru 1968 ve středočeských Vonoklasech.
Hřbitov a 3 domy
V normalizačním Majoru Zemanovi byli manželé Brůnovi (herci J. Crha a V. Kaplanová) uloženi do honosné rodinné hrobky, která se ve skutečnosti nachází na zbraslavském hřbitově.
V současné minisérii Studna jsou Jelínkovi (D. Švehlík, J. Matoušková) pohřbeni do obyčejného hrobu v Lochovicích na Berounsku. Právě tam totiž filmaři při hledání vhodných lokalit objevili nejen hřbitov, ale hlavně tři domy stojící na samotě vedle sebe, takže nemuseli zbytečně přejíždět z jednoho místa na druhé.
Rozdělená rodina
Skuteční manželé Jelínkovi ovšem našli místo posledního odpočinku v Karlíku u Dobřichovic, Vonoklasy totiž hřbitov nemají. Jejich hrob bychom ale podle jména hledali marně! Na náhrobku je vytesáno jen Rodina Skopových – tak se za svobodna jmenovala Standova žena Máňa. O tom, proč tam není jejich skutečné příjmení Jelínkovi, se můžeme jen dohadovat...
Stejně jako o tom, proč tu spolu s nimi není pohřben také jejich milovaný syn Stanislav Jelínek ml. (v nynějším seriálu Slávek), jediný přeživší hrůznou tragédii. Manželka ho totiž po smrti v roce 2003 nechala uložit do hrobky její rodiny až v Křtinách na Blanensku... 242 kilometrů od sebe dělí hroby rodičů a jejich syna.
Případ Studna: Staré versus nové zpracování
Nezvykle tichý funus
V předposlední epizodě šestidílné minisérie Studna, která je na Voyo dostupná už od pátku, je na rozdíl od Majora Zemana zachycen i pohřeb manželů Jelínkových. Nad rakvemi mluví farář, mezi pozůstalými pláčou syn Slávek, jeho teta, neteř s manželem a dokonce i jedna sousedka ze znesvářených rodin – zrzavá Andula.
Skutečný funus se přitom odehrával za hrobového ticha. „Bylo naprosto nezvyklé, dokonce až děsivé, že nikdo nepromluvil. Nikdo neřekl ani slovo. V kapli bylo tísnivé ticho. Přitom bylo zvykem, že se s každým zesnulým ve vsi někdo rozloučí,“ vyprávěl v roce 1999 jeden z hrobníků. Nikdo jiný než nejbližší rodina do kostela nesměl. Jediný přeživší, syn Stanislav Jelínek ml., prý ale mezi nimi nebyl...
Příliš mnoho otazníků
Většina lidí zná pouze základní obrysy příběhu, názory na to, co se osudné noci z 12. na 13. února 1968 ve Vonoklasech skutečně stalo, se už ale často zásadně rozcházejí. Třiapadesátiletou Marii Jelínkovou našli hasiči mrtvou v ohořelém domě s rozťatou hlavou, mrtvola jejího 57letého manžela Stanislava Jelínka plavala v 7 m hluboké a 80 cm široké studni s hlubokou řeznou ranou na levém zápěstí.
Přeživší 37letý syn Stanislav jr. zprvu vypověděl, že vše zavinil neznámý muž, poté výpověď změnil a krvavý masakr dal za vinu svému otci. Podle zveřejněných informací byl poté případ nezvykle rychle uzavřen. K případu, který by byl dnes již promlčen, se navíc ztratily spis i pitevní protokoly.