Když Estonsko do soutěže vyslalo Cashovu píseň, jedni reagovali s údivem a jiní byli naopak pobouřeni. Konkrétně Italům vadí napodobování italského přízvuku. V klipu se také objevuje italské gesto prstů sevřených k palci nebo střídání anglických a italských výrazů.

Naštvaný senátor a trsající babičky

Skladbu v Itálii však někteří považují za kontroverzní, jako například senátor Marco Centinaio, podle něhož ti, kteří „urážejí Itálii, by se měli od Eurovize držet dál“. Římský profesor italistiky Paolo Prato naopak říká, že Cashův klip je „pro mnoho Italů věrohodný“, kupříkladu díky pohybům připomínajícím tanec italského umělce Adriana Celentana. Italské seniorky se navíc natočily, jak na soutěžní píseň tančí.

„Jedna fanynka Eurovize mi řekla, že polovina mého fanklubu mě miluje a ta druhá mě nemůže vystát, protože mají pocit, že se soutěží vysmívám a beru ji jako jeden velký vtip. To ale není tak úplně pravda. Kdyby to pro mě byla jen legrace, tak bych do toho nevložil tolik úsilí a stál bych jen v zákulisí, pil kafe a čekal, až se rozsvítí světla,“ řekl ke kritice 33letý Cash, vlastním jménem Tomas Tammemets.

Video
Video se připravuje ...

Legendární skupina ze Švédska: ABBA vyhrála Eurovizi v roce 1974 s písní Waterloo Youtube

První svého druhu

Soutěž podle muzikoložky Anny Piotrowské funguje jako propaganda národů, jejichž písně mají často za cíl ukázat kulturní hodnoty a přitažlivost zemí. Estoncův přístup je proto podle všeho satirou útočící na samotný koncept Eurovize, kterým je národní reprezentace.

Sebeparodie nicméně k Eurovizi neodmyslitelně patří. BBC jako příklad zmínila Poláky s písní My Slované z roku 2014, která parodovala genderové stereotypy v zemi, nebo řeckou skladbu Alkohol je zadarmo z roku 2013, která byla o tehdejší finanční krizi v zemi. Cashův výstup je tak možná první, který paroduje jiný soutěžící národ, dodává BBC.

Švédsko jako favorit

Eurovize je považována za nejsledovanější hudební soutěž na světě. Loni se na ni dívalo celkem 160 milionů lidí u obrazovek a dalších zhruba sedm milionů na sociálních sítích. V letošních dvou semifinále 13. a 15. května se do finále dostalo 26 z 37 zpěváků a hudebních uskupení. Česko zastupoval slovenský zpěvák ADONXS, který se do sobotního kola neprobojoval.

Favoritem na celkové vítězství je podle sázkových kanceláří trojice mladíků pocházejících ze švédskojazyčné menšiny ve Finsku. Kapela KAJ reprezentující Švédsko zpívá v písni Bara Bada Bastu o radostech saunování.

Fotogalerie
38 fotografií