Buďte všímaví

Ačkoliv většina běžných respiračních infekcí má lehký průběh a postačí u nich domácí léčba, v době pandemie koronaviru je nutné být pozorný. „Je třeba na každou infekci pohlížet jako na možný covid-19 a včas na něj testovat všechny osoby s příznaky infekce, zejména seniory a chronicky nemocné,“ nabádá praktická lékařka Ludmila Bezdíčková. Pacienty s výraznými příznaky a zhoršením stavu je pak potřeba včas vyšetřit v ordinaci praktika.

Klid, tekutiny a vitaminy

Léčba zaměřená na příznaky onemocnění se neliší u covid-19 a ostatních infekcí dýchacích cest. Co tedy dělat? „Odpočívejte, pijte dostatek tekutin, konzumujte potraviny bohaté na vitaminy a stopové prvky,“ radí lékaři.

Léky na horečku i bolest

Pokud máte horečku nebo bolesti, doporučujeme užít 1 tabletu paracetamolu 500mg, případně 1 tabletu ibuprofenu 400mg, či 1 tabletu kyseliny acetylosalicylové 400-500 mg. Pokud jste v minulosti zaznamenali krvácení z trávicího traktu, či trpíte vředovou chorobou žaludku nebo onemocněním ledvin, preferujte paracetamol a poraďte se s lékařem, který lék je pro vás vhodný.

 Při vysoké a neklesající teplotě nad 38 st. C je možné užít 2 tablety paracetamolu 500mg najednou (nepřesahujte však dávku 6 tablet paracetamolu 500 mg za den a dejte si pozor na kombinované přípravky, které již obsahují paracetamol. V případě nejistoty konzultujte praktického lékaře.

Možné je i klasické chlazení –  fungují obklady, zábal, nebo studená sprcha. Jak na to?  Dolní končetiny namočte do studené vody od kolen dolů po dobu několika sekund.

Co proti kašli?

Na kašel můžete užít volně prodejné léky - na suchý kašel antitusika, na vlhký kašel léky ulehčující odkašlávání. Doporučujeme léky usnadňující odkašlání naposledy užít kolem 17.00 hodiny, aby nenastalo přílišné zahlenění na noc. Případně je možné léky i kombinovat - přes den léky na odkašlání a na noc lék proti suchému dráždivému kašli.

Je také možné užívat přírodní přípravky (např. sirup z cibule a cukru, průduškový čaj, jitrocelový sirup).

Plíce občerství dechové cvičení

Je vhodné osvojit si techniku dechového cvičení při respiračních infektech: Několikrát denně vsedě 5x za sebou hluboký nádech, po nádechu vždy zadržet dech a počítáme do pěti, poté výdech. Po této sérii se pokusíme s pusou zakrytou kapesníkem hluboce odkašlat. Celý cyklus zopakujeme ještě jednou.

Při tomto cvičení dbejte na bezpečné prostředí, nelze vyloučit mírné motání hlavy, mžitky před očima. Dechové cvičení můžete doplnit 10 minutami klidného hlubšího dýchání vleže na břiše. Pro lepší pohodlí podložte prsa, pánev a nohy od kolen dolů menším nízkým polštářem. Tyto techniky slouží k provzdušnění plic a lepšímu odkašlání.

Kdy k praktikovi?

V případě nejistoty, zhoršování zdravotního stavu kontaktujte svého praktického lékaře. Je možné, že bude nutná návštěva v ordinaci, předem se však vždy objednávejte na stanovený čas. Může se samozřejmě jednat o jinou infekci, nebo onemocnění, které je třeba diagnostikovat a léčit. Další rady najdete ZDE.