Na kouření je nejhorší to, že člověk vdechuje do plic dehet. Ten obsahuje mnoho rakovinotvorných látek, a proto je logické, že karcinomy plic postihují většinou kuřáky. Proto by nejen ohrožení lidé měli s cigaretami seknout. Ale co když je závislost silnější než odhodlání přestat?
Snížení rizik je významné
Jednou z cest, jak skoncovat s klasickými cigaretami a netrápit se zavislostí na nikotinu, je přechod např. na zahřívaný tabák. Jaké jsou výhody této alternativy? „Prokazatelně dochází k redukci rizik spojených s klasickým užíváním dýmového tabáku, tedy kouřením. Pokles je významný. A pokud je něco méně rizikového, pak je to lepší cesta pro daného člověka, jeho rodinu i společnost,“ vysvětluje prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., přednosta Kliniky adiktologie VFN a dodává:
„Při kouření cigaret vzniká spalováním dehet, kterým kuřák do sebe absorbuje jedovatý oxid uhelnatý. Přechod na bezdýmové alternativy má svá rizika, ale i malý pokles rizik má smysl. Prostě pokud něco hoří, pak je to více nebezpečné, než když to nehoří a pouze se to zahřívá.“
Řeč čísel
To potvrzuje i vědecký poradce vlády pro oblast drog doc. MUDr. Viktor Mravčík: „Odhaduje se, že e-cigarety, zahřívaný tabák představuje asi 10 % škodlivosti kouření, tj. je až o 90 % méně škodlivý než cigarety. Není zcela bez rizik, ale je mnohem méně rizikový než kouření cigaret. Platí to vlastně pro všechna hlavní onemocnění způsobená kouřením (kardiovaskulární, nádorová, respirační) a také pro celkovou nemocnost a úmrtnost.“
Tento názor podpořil i expertní poradce premiéra Petra Fialy pro oblast závislostí Jindřich Vobořil: „Je lepší, když kuřák použije jakoukoliv substituci cigaret. Alternativ je celá řada od zahřívaného tabáku, přes e-cigarety, spreje, žvýkačky, náplasti nebo nikotinové sáčky.“
Informace o škodlivosti
Nabízí se otázka, zda by měli lékaři kuřáky, kteří nemohou nebo nechtějí přestat kouřit, směrovat k nízkorizikovějším alternativám. „Ano, určitě měli a důvod je zřejmý – kuřáci, kteří přejdou na některý z alternativních výrobků, významně snižují pravděpodobnost vzniku závažných zdravotních potíží, které způsobuje cigaretový kouř. Měli by být pravdivě informování o tom, že přechodem na alternativní výrobek mají mnohem vyšší šanci na delší život ve zdraví,“ tvrdí docent Mravčík a dodává:
„Jako odborníci bychom kuřáky měli pravdivě informovat a neposkytovat zavádějící nebo neurčité informace typu ‚že alternativy taky škodí‘, že ‚na něco umřít musíme‘ nebo že ‚o alternativách nemáme dost informací‘. Opak je pravdou a dostupné důkazy hovoří zcela jasně: Přechod z kouření na užívání alternativního výrobku znamená pro kuřáka krok směrem k lepšímu a delšímu zdraví.“
Nekuřáci ještě nejsou, ale shodují se: Život bez cigarety je fajn!
Mohou už účastníci o sobě říct, že jsou nekuřáci? Podle MUDr. Lenky Štěpánkové z pražského Centra pro závislé na tabáku je na tento „titul“ ještě brzy.
„Úspěšnost se hodnotí až po roce nekouření, ale odborné studie hodnotí léčbu závislosti jako úspěšnou po půl roce nekouření,“ vysvětlila lékařka. Co je velice pozitivní, že z osmi účastníků úspěšně v nekouření pokračuje většina, přesně sedm statečných. Získávají obdiv rodiny i okolí, a proto se Blesk zeptal: Inspirovali jste někoho k nekuřáctví? A koho byste rádi viděli přestat kouřit?
Alexandr: „Inspirovat někoho se pokusím až ve chvíli, kdy se opravdu budu cítit nekuřákem. Odhaduji, že to bude tak za půl roku, tedy v době, kdy nebudu mít sebemenší chuť si zapálit. Přátel kuřáků mám kolem sebe mnoho.“
Hugo a Jan: Nekuřte kvůli stresu
„Nikoho jsme k nekouření sice za těch 80 dnů nepřemluvili, ale jestli bychom si přáli, aby se někde kouřilo méně, tak je to v divadelních zázemích. V tomhle oboru je strašně moc kuřáků a stres se tam řeší tímhle způsobem. Takže bychom to přáli kolegům, kteří se o to třeba i pokusili, ale nevyšlo to.“

Zdeněk: „Měl jsem dva týdny pořádnou virózu. Ležel jsem opravdu jak lazar a jen pil čaje. Ale už se to lepší, protože jsem dostal chuť na kafe. Moji známí snahu přestat kouřit ocenili, ale k následování jsem zatím nikoho nemotivoval. Jak v rodině, tak mezi kamarády v partě, která čítá bezmála 20 lidí, jsem byl černou ovcí jen já. Jsou to všechno nekuřáci.“
Hana: „Inspirovala jsem kolegyňku k přechodu z tabáku na alternativu. I to je úspěch!“
Kateřina: „Ozvala se mi kamarádka a ptala se na tipy, jak přestat kouřit. Doporučila jsem jí objednat se do nějakého Centra pro závislé na tabáku, kde pomohli i nám, účastníkům projektu.“
Jakub inspiroval maminku
„Mám velkou radost z toho, že moje odvykání je inspirací pro některé lidi z mého okolí. Například kamarádka Zuzka přestala užívat i elektronické náhražky. Nejvíc mě ale překvapila moje mamka – celoživotní kuřačka, která se začala zajímat o to, jak s kouřením seknout, a to i přesto, že mi vždycky říkala, že ‚v jejím věku už to nemá cenu a lékaři jí tvrdí, že by pro ni bylo spíše přítěží přestat‘. Už jí hledám termín v centru u paní magistry Bartošové, ke které docházím. I kvůli tomu to vše určitě mělo smysl.“
FLOW balance s adiktologem Michalem Miovským e15