Lávku mezi Smíchovským nádražím a Radlicemi postavili v roce 1930, aby Pražanům zjednodušila přístup k železnici. O bezmála sto let později však musela ustoupit developerskému projektu Smíchov City, který pokročil do další fáze výstavby. V budoucnu vznikne lávka nová, která opět Radlice propojí s Terminálem Smíchov. Do té doby se však Pražané musí spokojit s tramvajemi či autobusem, který zde jezdí jako náhrada.
Nýtovaná lávka je považována za technicky významnou stavbu, proto už před časem bylo rozhodnuto, že její část skončí v muzeu, respektive v depozitáři Národního technického muzea, zbytek měl putovat do šrotu. Tuto informaci z médií zaregistroval i primátor města Mladá Boleslav a rozhodl se, že lávku město využije.
„Jsem moc rád, že se nám podařilo zachránit technickou památku a zároveň pro ni nalézt další uplatnění. Chceme ji využít k přemostění Jizery v místě, kde kdysi stával most do dnes již neexistujícího lihovaru. Zůstaly po něm v řece pilíře, které pro lávku využijeme,“ vysvětlil primátor města Raduan Nwelati (ODS). „Bylo mi líto významné stavby z roku 1929 a zároveň jsem věděl, že v rámci revitalizace břehu Jizery a Klenice chceme přemostění v tomhle místě obnovit,“ dodal primátor. Nyní ještě Mladá Bleslav s Prahou řeší, zda lávku dostane darem, nebo hlavnímu městu zaplatí cenu železa, když měla putovat do šrotu.
Spory kolem železničního mostu na Výtoni: Nahrazení konstrukce je levnější i trvalejší, říkají odborníci

Ze Smíchova do Mladé Boleslavi bylo nutné přesunout 110 metrů lávky, náklad vážil 110 tun a při jeho transportu z hlavního města bylo dokonce nezbytné na několik minut uzavřít Strahovský tunel. Když ještě lávka na Smíchově stála, byla v dost špatné technickém stavu, dokonce zde byly výstražné cedule, které upozorňovaly na to, aby se lidé na lávce příliš neshlukovali. Primátor Boleslavi ale uvedl, že ho překvapilo, v jak dobrém je lávka stavu.
„Bude samozřejmě potřeba upravit povrch a snýtovat dohromady. Ještě ji také bude posuzovat statik, ale podle prvotního posouzení je velmi kvalitní,“ řekl primátor, který předpokládá, že by se po lávce mohlo chodit už v příštím roce. Boleslav také chce lávce ponechat jméno, zůstane tedy Smíchovská. „Rád bych, aby byla u lávky informační cedule, která bude popisovat její historii a původ,“ uzavřel Nwelati.
Takto vypadá Prezidentský vlak zvenku i zevnitř. David Zima