Psycholožka o útoku na škole v Domažlicích: Projev zoufalství?!
Otřesný případ, noční můra snad všech pedagogů i rodičů. Brutální útok na základní škole od dnešního rána vyšetřují policisté v Domažlicích. Žákyně základní školy tam měla ve třídě nožem zaútočit na spolužáky. Podezřelou vyšetřovatelé zadrželi, výuka na druhém stupni základní školy byla ukončena. Co mohlo vést dívku k takovému činu? Proč dítě vezme do rukou nůž a zaútočí na spolužáky? Jaký to může mít na ostatní děti dopad? Zeptali jsme se v Epicentru Pavlíny Horákové forenzní psycholožky a soudní znalkyně Ludmily Čírtkové.
Na základní škole Komenského v Domažlicích měla zaútočit teprve 13letá dívka. Podle serveru Novinky.cz se vše mělo odehrát ráno před zahájením výuky ve třídě, ze které údajně propadla. Útočnice měla nožem poranit chlapce a dívku, jsou mimo ohrožení života. Jedno dítě bylo v šoku a též skončilo v péči záchranářů. Na místě pracují krizoví interventi. Podle psycholožky Ludmily Čírtkové takový zážitek může mít na ostatní děti a svědky různé dopady.
Zlé věci se na světě stávají
„Dopady násilí jsou individuální, protože jsou ovlivněny tím, jací jsme, neboli naší povahou, ale jsou také ovlivněny tím, v jakém prostředí žijeme, konkrétně třeba, jestli máme doma dobré zázemí, jestli máme někoho, kdo nás vezme do náručí a pochová a vysvětlí nám, že na světě se stávají i zlé věci, ale že i ty zlé věci musíme překonat a že u těch zlých věcí hledáme, co za tím vězí, a snažíme se ty zlé věci nějakým způsobem vyřešit nebo potrestat,“ popsala psycholožka.
Léčba sdílením
Podle Čírtkové je důležité, aby blízcí s dětmi o takových traumatech mluvili, neignorovali je.
„Pomáhá nám, když zažijeme nějaký hrůzný zážitek, jestliže máme možnost o tom zážitku mluvit v bezpečném prostředí, de facto tedy úplně zjednodušeně řečeno, ta hlavní léčba je sdílení, sdílení pocitů, sdílení myšlenek, které v nás tento zážitek vyvolal. V každém případě by se tak mělo dít jak doma, tedy ve svých rodinách s rodiči, tak ve škole,“ dodala odbornice a upozornila na to, že se jedná opravdu o extrémní případ.
Nůž v dětských rukách
Zároveň poukázala na to, že naštěstí je takových případů málo. Většinou se ho podle ní dopouští děti, které nežijí v duševní pohodě, a to jak ve svém nitru, tak v sociálním prostředí.
„Vždycky za tím stojí mix nebo komplex různých okolností vnějších, ale i vnitřních. Někdy za tím mohou být i nešťastné zážitky ze špatného dětství, můžeme obecně mluvit o tzv. averzivních dětských zkušenostech, které naučí dítě, že tady není nikdo pro něho, že se musí nějakým způsobem spolehnout na sebe. To znamená, že takové dítě nedůvěřuje okolí a pak se velmi často povahově vytváří i mix takové sebestřednosti a k tomu přispívá i potom agresivita," uzavřela Čírtková.