Expert o nebezpečných výzvách na TikToku: Konzumace paracetamolu, kuře v lécích na kašel i škrcení. Co s tím?
Na TikToku se šíří další nebezpečná výzva. Zejména děti vybízí k tomu, aby zkonzumovaly co největší množství tablet léku obsahujícího paracetamol. Jak moc jsou takové výzvy nebezpečné? Kolik jich na sítích koluje? Mohou být trestné a jak před nimi bránit nejen děti? A kam až mohou zavést? I na ty nejhorší případy, které skončily fatálně, se Bára Holá v Epicentru ptala experta na rizikové chování v kyber prostředí a vedoucího projektu E-Bezpečí profesora Kamila Kopeckého z Univerzity Palackého v Olomouci.
„Challenge neboli výzvy existují už více než 20 let a byly tady i před příchodem internetu. Problém těch výzev je v tom, že zkrátka mají obrovský dopad a dosah. Zatímco dříve byly omezené na úzký okruh několika desítek dětí, dnes může jednu takovou rizikovou výzvu vidět 100 000 i více dětí,“ uvedl Kopecký.
Nebezpečné výzvy se často šíří prostřednictvím influencerů, ale také samotných dětí, které chtějí napodobit populární obsah. „Podle statistik velmi často šíří tyto materiály i malé děti ve věku od osmi do 12 let. To je krizová věková hranice, protože dítě ještě nemá dostatek zkušeností, aby vyhodnotilo, zda je daná aktivita riziková,“ varoval odborník.
Selhání orgánů
„Paracetamolová výzva je extrémně nebezpečná, protože může vést k selhání orgánů. Děti si často neuvědomují, že paracetamol není neškodná tabletka. Zvlášť u dětí s nižší hmotností může dojít k fatálním následkům,“ vysvětlil Kopecký. Například na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc v poslední době evidují každý týden jedno až dvě děti intoxikované léky. Často se jedná právě o paracetamol a stav těchto pacientů většinou vyžaduje hospitalizaci na jednotce intenzivní péče.
Podobných nebezpečných výzev je však mnohem více. „V posledních letech se objevila výzva, která vybízela k užívání antihistaminik v nadměrném množství, nebo výzva s vařením kuřete v lécích na kašel. Každá z nich přináší extrémní zdravotní rizika,“ dodal Kopecký.
Trvalé poškození zraku
Další populární výzvy zahrnují například zapalování různých látek, podrážení nohama skákajícího spolužáka, což může vést k vážným poraněním páteře, nebo vzájemné škrcení. „Některé výzvy jsou spojené dokonce s konzumací alkoholu netradičními způsoby, například naléváním do očí, což může vést k trvalému poškození zraku,“ popsal Kopecký.
Podle odborníka je důležité, aby rodiče věnovali pozornost tomu, co jejich děti na internetu sledují. „Pokud můžeme varovat rodiče, tak hlavně dětem neříkejte názvy těchto výzev. Jakmile se v médiích objeví konkrétní hashtag, děti jej začnou aktivně vyhledávat a hrozí, že si to samy vyzkouší,“ upozornil Kopecký. Dodal také, že TikTok na hlášené nebezpečné výzvy reaguje se zpožděním, které může trvat týdny až měsíce, během nichž se obsah dál šíří.
.. tak jak Pohlreicha nemusím, jednou řekl, že Zuckerberg je zločinec, protože vymyslel sociální sítě. A je fakt, že sociální sítě bývají zlo.