I na prvního máje před patnácti lety se líbaly dvojice pod třešňovými květy a další si připomínali Svátek práce. Přesto byl ale tento den něčím neobvyklý: Česko se totiž stalo součástí Evropské unie. A zatímco tehdy v referendu takřka 80 procent lidí podpořilo vstup do »osmadvacítky«, dnes to vypadá jinak…
Jak totiž naznačují výsledky exkluzivního průzkumu pro Blesk, který zpracovala agentura Phoenix, lidí, kteří odpověděli na otázku spokojenosti se členstvím EU »ano«, je pouhých 45 procent.
Zbytek buď neví (20 %), anebo je rovnou nespokojených (35 %). Proti vstupu Česka do eurozóny je pak striktně 68 % respondentů a evropské volby k urnám rozhodně nepřilákají 69 procent lidí a lidi nejvíce štve neschopnost Unie rychle reagovat na problémy, jako byla uprchlická krize.
Dozvuky »velkého evropského rozhodnutí«, které před patnácti lety kritizoval (leč nesabotoval) nejhlasitěji tehdejší premiér Václav Klaus (77), jsou zřetelné i v odpovědích, které Blesk nasbíral mezi klíčovými osobnostmi republiky. V kostce? Evropo, díky za mír, společný trh i dotace, ale potřebuješ reformu! Otázka zněla, jaké jsou pro politiky největší plusy a naopak minusy členství Česka v osmadvacítce.
O přijetí eura by se měo rozhodovat v referendu a ne, že o nás budou

rozhodovat nějací chemici a poslanci se statícových platech a důchodech.