Návrat do minulosti si užijete i s rodinou: Zavítejte na dožínky ve vepřeckém mlýně

Autor: Ivan D. Hladík - 
21. července 2024
19:15

Tradice nemusejí znamenat nudu, vědí ve středočeském Vepřku, části obce Nová Ves u Mělníka. Už o nadcházejícím víkendu tu oslaví v areálu Satranova mlýna a jeho okolí dožínky, jak mají být! Návštěvníky navíc čeká poutavý program.

Už dávno před dobou křesťanství se v českých zemích slavily dožínky, rituály spojené se sklizní a poděkováním za úrodu byly podle historiků součástí života Slovanů již v době pohanství. Křesťanství je pak spojilo se svátky, třeba sv. Vavřince nebo Nanebevzetí Panny Marie v srpnu. Oslavy leckde přetrvávají dodnes, spojené se zábavou a setkáváním lidí i zdaleka. Tak jako v malebném Vepřku, součásti obce rozkládající se nad Vltavou.

Součástí programu novoveských dožínek je i návštěva Muzea Bylo nebylo, odhalujícího historii obce Nová Ves a jeho částí Miřejovice, Nové a Staré Ouholice, Nová Ves a Vepřek. Součástí programu novoveských dožínek je i návštěva Muzea Bylo nebylo, odhalujícího historii obce Nová Ves a jeho částí Miřejovice, Nové a Staré Ouholice, Nová Ves a Vepřek. | Mlýn Vepřek

Dožínky v Satranově mlýně vypuknou v sobotu 27. července od 14:00 hodin, potrvají do večerních hodin. „Zahájíme je na návrší nad Vepřkem u kostela, kde místní farář za zvuků zvonů požehná symbolicky úrodě i sklizni, poděkuje přírodě za štědré dary. Průvod v čele s dětmi v krojích se pak vydá na cestu z kopce do mlýna,“ popsala Blesku jedna z organizátorek, Bohdana Tobiášková. Chybět nebude ani dožínkový věnec, symbol bohatství a plodnosti. Obvykle jej tvoří poslední snopy obilí zdobené květinami a plody. Bývá předáván mladými starším, coby projev pokračování tradic.

Ten vepřecký si v samém zahájení slavnosti ohlídá mlynář s rodinou. „Snad dojde i na taneček – a slavnost může začít!“ říká Tobiášková. „Otvírejte, páni, otvírejte vrátka, neseme vám věnec ze samýho zlata. Ze samýho zlata, ze samýho kvítí, podívejte vy, se jak se pěkně svítí!“ připomíná novoveský zpravodaj slova chasy z filmového zpracování Babičky Boženy Němcové. Kdo ale nechce jen s nostalgií složitě dnešním dětem vysvětlovat to dávné slovíčko „dožínky“, může je prožít spolu s nimi na vlastní kůži.

Dožínky a jejich tradice známe i díky filmové podobě babičky Boženy Němcové, kde se věnce zhostila Jaroslava Obermaierová (*1946). Dožínky a jejich tradice známe i díky filmové podobě babičky Boženy Němcové, kde se věnce zhostila Jaroslava Obermaierová (*1946). | Česká televize

Návštěvníky podle Tobiáškové čeká pestrý program pro všechny bez rozdílu věku! „Projížďky koňským povozem po okolí, zážitková cesta chleba, při které si zájemci projdou celý proces výroby od zrnka až po upečení placky. Prohlídky zrekonstruovaného vodního mlýna nebo Muzea Bylo nebylo…, rukodělné dílny, pro děti malování na obličej, skákací hrady, hádanková stezka v areálu mlýna, samozřejmě občerstvení,“ vypočítává. A tím nabídka akce nekončí! Vstupné na ni je zdarma, zajištěno je i parkování.

Součástí programu novoveských dožínek je i návštěva Muzea Bylo nebylo, odhalujícího historii obce Nová Ves a jeho částí Miřejovice, Nové a Staré Ouholice, Nová Ves a Vepřek. Součástí programu novoveských dožínek je i návštěva Muzea Bylo nebylo, odhalujícího historii obce Nová Ves a jeho částí Miřejovice, Nové a Staré Ouholice, Nová Ves a Vepřek. | Mlýn Vepřek

„Dožínky u nás kdysi bývaly velké a tradiční. Jedněch se dokonce jako host účastnil i bývalý starosta New Yorku Fiorello H. La Guardia (1882–1947). Po válce pak postupně tato hezká tradice vymizela,“ prozradil Blesku starosta obce Lukáš Jansa (35, nezáv.). „Nás tyhle venkovské zvyky baví obnovovat a navazovat na ně. Nově představíme i mužský novoveský kroj – dosud jsme měli jen ženský. Zapojí se i farnost Kralupy, kdy otec Martin Sklenář požehná úrodě. Všechny srdečně zvu!“ láká Jansa.

„Tanci předcházela prostná těch nejmenších dětí, jakož i alegorický vůz s kombajnem, dále veliký snop na valníku, z kterého pak vyskákali čiperní kluci...“ uvádí kroniky k okresním dožínkám konaným v Nové Vsi 11. srpna 1946. Současní obyvatelé těmi novými chtějí oslavy vrátit obci, v níž si i v novém miléniu užívají posvícení a další veselice rádi nejen sami, ale i se sousedy a třeba výletníky. Jaký zápis si vyslouží ty letošní, tvořící most mezi minulostí a současností, se teprve ukáže. Že je ale organizují lidé i srdcem, je jasné už nyní.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
OSZAR »