Obří razie ve FN Motol: Potíže Ludvíka, Jansty a škoda přes miliardu? Jak fungovala „africká pračka“
Policie obvinila 16 lidí v korupční kauze se zakázkami v pražské Fakultní nemocnici Motol. Mezi obviněnými mají být i její ředitel a exministr zdravotnictví Miloslav Ludvík nebo šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Čtveřici obviněných chce dozorující žalobkyně polsta do vazby!
Masivní zatýkání a prohledávání kanceláří včera odstartovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Zadrženo bylo 22 lidí a provedeno 46 prohlídek po celém Česku. Šestnáct lidí policie obvinila z přijetí úplatků, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO).
Kromě Ludvíka nebo Jansty by mezi obviněnými měli být i provozně-technický náměstek nemocnice Pavel Budinský nebo Ivan Havel, obchodní ředitel stavební společnosti Geosan Group.
„Systematicky zneužívali procesy zadávání veřejných zakázek tím, že požadovali a poskytovali nezákonné finanční zisky na realizaci zakázek pro Fakultní nemocnici Motol v Praze,“ píše EPPO s tím, že řada projektů, které se korupce měly týkat, byla financována nebo spolufinancována z peněz EU v celkové hodnotě 4 miliardy korun.
Pět lidí obviněných zůstává zadrženo. Na čtyři z nich podala evropská pověřená žalobkyně návrh na vzetí do vazby. Ostatní zadržení budou propuštěni, uvedla dnes večer policie. O návrzích na vzetí čtyř obviněných do vazby bude ve středu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 5. ČTK to sdělila mluvčí soudu Kateřina Kaspar Studecká.
Milionové úplatky?
Podle Deníku N si měli Ludvík s Budínským odkrajovat z každé zakázky několik procent. Dohromady mělo jít o desítky milionů korun. Celková škoda se pak měla vyšplhat přes miliardu korun. Další důležitou postavou podezřelou z korupce má také být vlivný advokát Jansta, který měl dle serveru Neovlivni.cz pomáhat svým známým ze špitálu legalizovat černé peníze.
„Existuje důvodné podezření z rozsáhlé a dlouhodobé trestné činnosti spojené s přípravou, průběhem a zadáním veřejných zakázek souvisejících se zajištěním provozní činnosti, prací a služeb, ale též výstavbou nových pavilonů,“ má stát v jednom z dokumentů, které má server k dispozici.
Zapečetěné kanceláře
„V budově ředitelství jsou některé kanceláře zapečetěné, včetně ředitelny,“ řekla Seznam Zprávám mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Policejní pečetě jsou také na pracovištích účtárny, právního oddělení i veřejných zakázek. Prohlídky se měly konat v domech Budinského nebo Ludvíka či v bankovním trezoru druhého jmenovaného. Policie se dále zaměřila na Janstovu kancelář.
„Vzhledem k závažnosti obvinění vznesených proti řediteli Fakultní nemocnice Motol ministr zdravotnictví Miloslava Ludvíka z této pozice odvolal,“ uvedl včera rezort zdravotnictví s tím, že se snažil odvolání doručit Ludvíkovi, aby bylo platné. To se povedlo zhruba po dvou hodinách. Nemocnici zatím povede dosavadní náměstkyně ředitele Lucie Valentová-Bartáková.
Onkologické centrum i modrý pavilon
Největší prověřovanou zakázkou má být výstavba nového onkologického centra v Motole v hodnotě téměř tří miliard korun hrazených právě z evropských fondů, píše Deník N. Budínský měl dopředu vybrat dvě společnosti na subdodávky v hodnotě vyšších stamilionů korun. Z jedné z nich pak měl Budinský dostat dohromady 17 milionů korun a z druhé 3 miliony.
Druhou největší zkoumanou zakázkou je rekonstrukce modrého pavilonu v nemocnici za 1,2 miliardy korun, kterou získala společnost Geosan. Ludvík a Budínský si měli podle Deníku N říct o úplatek deset milionů korun za to, že zakázku uměle navýší o desítky milionů korun. Tři miliony korun pak měl Budínský obdržet přímo od šéfa firmy Ivana Havla ve své kanceláři.
Africká pračka?
Jeden z hlavních aktérů obří korupční kauzy, advokát a šéf české sportovní unie Jansta měl podle Deníku N legalizovat úplatky, které Ludvík a Budínský získali, a to přes skořápkovou společnost SBI Holding S.A. v africkém Beninu. Ta existovala pouze na papíře, ale v účetnictví umožňovala prodej fiktivních akcií.
Podle Deníku N, který se odkazuje na policii, měli mít Ludvík, Budinský a Jansta minulý týden naplánovanou cestu právě do Beninu a vrátit se měli v neděli. Hned v pondělí ráno je všechny zadržela policie. Jansta nakonec měl Ludvíkovi a Budínskému za akcie zaplatit celkem 60 milionů korun, které si oba muži rozdělili půl na půl.
Jedním z důkazů (získaných i pomocí odposlechů telefonů) má být pozemek ve středočeské obci Chrustenice, který leží hned vedle domu Budínského. On sám si ho ale nemohl koupit, aby na sebe nestrhl podezření, a tak měl dle policie Janstovi dát 13,5 milionu korun v hotovosti, aby za něj pozemek koupil s tím, že v budoucnu najdou cestu, jak si jeho vlastnictví předat.
Zakázky na úklid
Mezi zadrženými podnikateli je podle serveru Seznam Zprávy František Vaněk ze společnosti Pragoperum FNM. Společnost uzavřela s nemocnicí v posledních letech zakázky na úklidové služby či praní prádla v hodnotě téměř 380 milionů korun.
Zadržen měl být i podnikatel Miloš Kaplánek z Českého Brodu, který jako živnostník také poskytuje úklidové služby a od Motola za ně inkasoval zhruba 22 milionů korun. Podezřelé jsou ale i další osoby, jejichž firmy měly od Motola dostat milionové zakázky na malování, lakýrnické, topenářské, zámečnické či klempířské práce.
Všude jejich jména, vždyť je budou mít za hrdiny, napodobovat je.jaky je rozdil mezi kozákem a temito?