Obří razie ve FN Motol: Potíže Ludvíka, Jansty a škoda přes miliardu? Jak fungovala „africká pračka“

Aktualizováno -
25. února 2025
21:00
Autor: man - 
25. února 2025
05:00

Policie obvinila 16 lidí v korupční kauze se zakázkami v pražské Fakultní nemocnici Motol. Mezi obviněnými mají být i její ředitel a exministr zdravotnictví Miloslav Ludvík nebo šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Čtveřici obviněných chce dozorující žalobkyně polsta do vazby!

Masivní zatýkání a prohledávání kanceláří včera odstartovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Zadrženo bylo 22 lidí a provedeno 46 prohlídek po celém Česku. Šestnáct lidí policie obvinila z přijetí úplatků, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO).

Kromě Ludvíka nebo Jansty by mezi obviněnými měli být i provozně-technický náměstek nemocnice Pavel Budinský nebo Ivan Havel, obchodní ředitel stavební společnosti Geosan Group.

„Systematicky zneužívali procesy zadávání veřejných zakázek tím, že požadovali a poskytovali nezákonné finanční zisky na realizaci zakázek pro Fakultní nemocnici Motol v Praze,“ píše EPPO s tím, že řada projektů, které se korupce měly týkat, byla financována nebo spolufinancována z peněz EU v celkové hodnotě 4 miliardy korun.

 Pět lidí obviněných zůstává zadrženo. Na čtyři z nich podala evropská pověřená žalobkyně návrh na vzetí do vazby. Ostatní zadržení budou propuštěni, uvedla dnes večer policie. O návrzích na vzetí čtyř obviněných do vazby bude ve středu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 5. ČTK to sdělila mluvčí soudu Kateřina Kaspar Studecká.

Milionové úplatky?

Podle Deníku N si měli Ludvík s Budínským odkrajovat z každé zakázky několik procent. Dohromady mělo jít o desítky milionů korun. Celková škoda se pak měla vyšplhat přes miliardu korun. Další důležitou postavou podezřelou z korupce má také být vlivný advokát Jansta, který měl dle serveru Neovlivni.cz pomáhat svým známým ze špitálu legalizovat černé peníze.

„Existuje důvodné podezření z rozsáhlé a dlouhodobé trestné činnosti spojené s přípravou, průběhem a zadáním veřejných zakázek souvisejících se zajištěním provozní činnosti, prací a služeb, ale též výstavbou nových pavilonů,“ má stát v jednom z dokumentů, které má server k dispozici.

Zapečetěné kanceláře

„V budově ředitelství jsou některé kanceláře zapečetěné, včetně ředitelny,“ řekla Seznam Zprávám mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Policejní pečetě jsou také na pracovištích účtárny, právního oddělení i veřejných zakázek. Prohlídky se měly konat v domech Budinského nebo Ludvíka či v bankovním trezoru druhého jmenovaného. Policie se dále zaměřila na Janstovu kancelář.

„Vzhledem k závažnosti obvinění vznesených proti řediteli Fakultní nemocnice Motol ministr zdravotnictví Miloslava Ludvíka z této pozice odvolal,“ uvedl včera rezort zdravotnictví s tím, že se snažil odvolání doručit Ludvíkovi, aby bylo platné. To se povedlo zhruba po dvou hodinách. Nemocnici zatím povede dosavadní náměstkyně ředitele Lucie Valentová-Bartáková.

Onkologické centrum i modrý pavilon

Největší prověřovanou zakázkou má být výstavba nového onkologického centra v Motole v hodnotě téměř tří miliard korun hrazených právě z evropských fondů, píše Deník N. Budínský měl dopředu vybrat dvě společnosti na subdodávky v hodnotě vyšších stamilionů korun. Z jedné z nich pak měl Budinský dostat dohromady 17 milionů korun a z druhé 3 miliony.

Druhou největší zkoumanou zakázkou je rekonstrukce modrého pavilonu v nemocnici za 1,2 miliardy korun, kterou získala společnost Geosan. Ludvík a Budínský si měli podle Deníku N říct o úplatek deset milionů korun za to, že zakázku uměle navýší o desítky milionů korun. Tři miliony korun pak měl Budínský obdržet přímo od šéfa firmy Ivana Havla ve své kanceláři.

Africká pračka?

Jeden z hlavních aktérů obří korupční kauzy, advokát a šéf české sportovní unie Jansta měl podle Deníku N legalizovat úplatky, které Ludvík a Budínský získali, a to přes skořápkovou společnost SBI Holding S.A. v africkém Beninu. Ta existovala pouze na papíře, ale v účetnictví umožňovala prodej fiktivních akcií.

Podle Deníku N, který se odkazuje na policii, měli mít Ludvík, Budinský a Jansta minulý týden naplánovanou cestu právě do Beninu a vrátit se měli v neděli. Hned v pondělí ráno je všechny zadržela policie. Jansta nakonec měl Ludvíkovi a Budínskému za akcie zaplatit celkem 60 milionů korun, které si oba muži rozdělili půl na půl.

Jedním z důkazů (získaných i pomocí odposlechů telefonů) má být pozemek ve středočeské obci Chrustenice, který leží hned vedle domu Budínského. On sám si ho ale nemohl koupit, aby na sebe nestrhl podezření, a tak měl dle policie Janstovi dát 13,5 milionu korun v hotovosti, aby za něj pozemek koupil s tím, že v budoucnu najdou cestu, jak si jeho vlastnictví předat.

Zakázky na úklid

Mezi zadrženými podnikateli je podle serveru Seznam Zprávy František Vaněk ze společnosti Pragoperum FNM. Společnost uzavřela s nemocnicí v posledních letech zakázky na úklidové služby či praní prádla v hodnotě téměř 380 milionů korun.

Zadržen měl být i podnikatel Miloš Kaplánek z Českého Brodu, který jako živnostník také poskytuje úklidové služby a od Motola za ně inkasoval zhruba 22 milionů korun. Podezřelé jsou ale i další osoby, jejichž firmy měly od Motola dostat milionové zakázky na malování, lakýrnické, topenářské, zámečnické či klempířské práce.

UFO1 ( 4. března 2025 08:24 )

Všude jejich jména, vždyť je budou mít za hrdiny, napodobovat je.jaky je rozdil mezi kozákem a temito?

beztedoprdele ( 28. února 2025 07:09 )

Podáte prst a je pryč celá ruka.Neni se co divit,kdyby policie dělala co má, tak by se to nestávalo,ale straky jsou všude a snášejí na hnízdečka jak pro sebe ,tak pro mláďata.Všichni chtějí hamty ,hamty, ať mám víc než tamty.

F.Prohazka ( 26. února 2025 11:07 )

Soudci teď budou mít pastvu, samy si bez zákona vyplatí výplaty, s teď takováto dojná kráva. Všude to je, ne jen v Motole, všude, kde jsou státní nebo Evropské peníze. IT zakázky, úklid, opravy, stavby, tam všichni musí platit 5% do rukou toho kdo rozhoduje. Je načase zpětně prověřit majetkové poměry vytipovaných osob. Padni komu padni. A ne okrást důchodce o 1000,- za valorizaci, tady jsou 💸💰 peníze nás všech, a ne v kampeličkách, Africe, Cypru. Demise vlády!!!

jajas ( 26. února 2025 09:07 )

Měli by s tím pohnout, snad se jim nepovede z vazby všechen majetek "uklidit" a převést na rodinu..... 🙁

jajas ( 26. února 2025 09:03 )

Je zvláští, když dělali co dělali, že je nenapadlo, že by mohli být odposloucháváni. Byli si tak moc jistí .....že by nikoho z nich nenapadlo projít ty svoje kancly a auta nějakým detektorem odposlechu? 😨

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
OSZAR »