Patří mezi nejstarší a největší obory v Evropě. Ta v Lánech má i další prvenství. Snad s výjimkou králů žádná z evropských hlav států nemá vlastní »kousek lesa« i s vodní nádrží. Blesk se vypravil do obory, aby zjistil, proč chce Lesní správa Lány (LSL) velmi výrazně snížit stavy daňků a jelenů a úplně se zbavit prasat.
„Pavlovo“ panství s daňky i muflony: Safari v Lánské oboře! Blesk na místech, kam se jen tak nesmí
1.Na návštěvě v Lánské oboře
Naše cesta do obory začíná před sídlem Lesní správy v Lánech. Je pátek, pošmourno, ale neprší, jako den předem, ovšem ani nesvítí sluníčko jako z kraje týdne.
Za chvíli vychází ze sídla LSL její šéf Michal Pernica, který nás bude provázet. Nasedáme k němu i s fotografkou do auta a vyrážíme. Ani ne po pěti minutách jsme před branou do obory, kterou náš průvodce odmyká, a my vjíždíme dovnitř.
První zastávka je Masarykův kámen. Žulový obelisk je v oboře od roku 1935, kdy byl vztyčen k příležitosti 85. narozenin prvního československého prezidenta. Kámen má pohnutou minulost – napřed vadil nacistům (těm tedy jen tabulka upomínající Masaryka), pak komunistům.
Soudruzi nařídili jeho zničení, místo toho byl ale kámen zakopán v lese a jen díky pamětníkům se jej podařilo vrátit zpět. A to v roce 1998.
2.Asi 2000 kusů
Zatímco pokračujeme dál, objevují se před námi první zvířata. Člověk se nemůže zbavit dojmu, že není v oboře, ale na safari. Z oken vidí daňky, jeleny, siky a muflony. Jen prasata se ukrývají (za celou cestu jsme neviděli ani jedno).
„Podle výsledků posledního sčítání, které samozřejmě nejsou stoprocentní, protože nespočítáte úplně všechno - máme tam toleranci 10 až 15 procent – máme zhruba 2000 kusů v oboře,“ říká náš průvodce. V tomto čísle pak není černá zvěř, tedy prasata.
3.Na odstřel
Auto zastavuje, aby mohla fotografka fotit majestátní jeleny u krmelce, a šéf lesní správy vypráví dál. A to, proč je potřeba regulovat stavy zvěře. „Cílový stav, kterého bychom chtěli dosáhnout, je někde kolem 700 – 800 kusů. Máme to rozplánováno zhruba do tří let. Tohoto stavu bychom chtěli dosáhnout v roce 2027,“ říká.
Ač se to člověku zdá hrozné, že by během tří let mělo být odstřeleno až 1200 kusů zvěře, prezidentský »šéflesník« pro to má dobré důvody.
4.Přemnožená zvěř
Zvěř je přemnožená a obora se nestačí obnovovat. Michal Pernica nám ukazuje zničené stromy od zvěře, kterým chybí velké kusy kůry, což pro strom znamená katastrofu. Aby se les mohl regenerovat, jsou potřeba oplocenky. Ty jsou v Lánech dřevěné, s daným rozměrem, drahé (za to byla obora kritizována) a ukusují v oboře další a další místa.
„Lánská obora je jedna z nejstarších v Evropě. Podle toho vypadají i ty porosty, máme problém s přestárlými porosty, tedy staršími 150 let a těch máme v oboře zhruba 1314 hektarů (celkově má obora asi 3000 ha – pozn. red.). Některé jsou bohužel ve fázi, kdy už jsou v rozpadu a kvůli tomu, že tlak zvěře je opravdu obrovský na porosty, tak to je hlavní důvod, abychom stavy zvěře snížili,“ říká Pernica. Obnova lesa pak podle něj trvá nějakých 30 až 40 let.
5.Daňci, daňci
Kromě zničených stromů a porostů, které se nestačí obnovovat, jsou velkým problémem také rozryté plochy od prasat. Ty jsou k vidění téměř všude. Černá zvěř má tak z velké lánské obory zmizet a být jen v menší prasečí obůrce.
„My nechceme jít cestou kvantity, ale kvality. Lánská obora byla známá svými velkými trofejimi a chtěli bychom se zase vrátit na tuto vlnu. Pokud nesnížíme počty zvěře, nebudeme schopni obnovit lesní porosty. Když to řeknu úplně hloupě, les bez zvěře být může, ale zvěř bez lesa ne,“ pokračuje Pernica s tím, že snížení počtu zvěře přinese i ekonomické úspory.
Naše cesta lánským safari pokračuje a kolem nás pobíhají další a další daňci, což náš průvodce komentuje slovy „daňci, daňci,“ v narážce na slavný film Rozpuštěný a vypuštěný.
6.Proslulý kamenolom
Silnička pokračuje kolem rybníčků, až se najednou před námi vynoří nechvalně známý kamenolom. Přesně ten, kvůli kterému stanul před soudem a nakonec byl i odsouzen nedávno zesnulý bývalý šéf Lesní správy Lány Miloš Balák (†57). A to za porušení povinnosti při správě cizího majetku, když podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene.
Video Zeman v Lánské oboře otevřel novou lávku. Šéf lesní správy upozornil na známé prase.Video se připravuje ...7.Palouček i nádr
Hned vedle se začíná vodní nádrž Klíčava, která napájí vodou nedaleké Kladno. Podle Pernici jsou v ní majestátní kousky, za které by dal nejeden rybář kdeco… Jenže to nejde, byť na speciální povolení zde chytal třeba známý rybář a dobrodruh Jakub Vágner (43).
V oboře se nachází také slavný palouček, kde lovili za socialismu komunističtí hodnostáři jako Brežněv, Ceaușescu, Kaddáfí, Honecker nebo Tito. I ten je jednou ze zastávek na naší cestě. A když už je řeč o lovu, tak ten Pernicu trápí. Zájem lovců prý není takový, i když na letošní rok nějaké rezervace jsou, a to i ze zahraničí. Podle odhadu by poplatkový lov mohl letos přinést do kasy LSL asi 7 až 8 milionů korun. Tedy podobně jako loni.
A jak se vlastně pohybuje cena zvířat? Jsou to desetitisíce až statisíce korun podle hodnoty jejich trofeje, která se určuje v bodech. Nejhodnotnějším kusem je v Lánech plemenný jelen, který ale rozhodně není k lovu. Jeho cena se blíží k českému trofejnímu rekordu, tedy okolo tři čtvrtě milionu (!) korun.
8.Houbaření načerno
To už ale naše více než hodinová cesta po oboře končí. A jelikož jsme Češi v lese, padla ještě řeč na houby. Na houbaře, kteří se vydají sbírat načerno do obory, platí prý jeden trest. „Vysypat a rozšlapat,“ vypráví s lehkým úsměvem Pernica.
Jeden houbař ale přeci jen trestu unikl – šlo o dvaaosmdesátiletého pána, který do obory chodil na houby desítky let. A i ve svém věku dokázal stále přelézt plot i se svým úlovkem. „Tomu jsme ty houby nechali,“ uzavírá Pernica své vyprávění, když se s autem přibližujeme k bráně a naše lánské safari se chýlí ke konci.
9.Brány se otevírají
Lánská obora není veřejnosti přístupná, pro zájemce se ale nově pořádají vyhlídkové jízdy. Ty se dají objednat na stránkách lslany.cz. Pernica ale upozorňuje, že je o ně velký zájem. „Teď jsme spouštěli objednávkový formulář a během 15 minut bylo vyprodáno na dva termíny,“ popsal. Podle něj je plánovaných asi 8 prohlídek ročně.
10.Oblíbená i u Pavla
Lánskou oboru si zamiloval nejeden prezident. Miloš Zeman (80) i Václav Klaus (83) v ní trávili čas a i současná hlava státu ji chce začít více využívat.
Jak už Blesk psal, Petr Pavel (63) hodlá více využívat zejména zámek v Lánech. „Chce využívat prostory k diskusím a setkávání s lidmi i mimo své nejbližší spolupracovníky. Do obory ale plánuje v rámci pracovních pátků také zavítat,“ uvedla mluvčí Hradu Karolína Blinková.
Video Setkání prezidenta republiky s občany, kteří jsou aktivní ve svých regionech a napomáhají jejich rozvoji.Video se připravuje ...
575 ... tak rejpeš, to jedno jak to napíšu.