Češi doufají v propuštění, státy naše konzuly ignorují. Je diplomacie bezzubá?

  • Jaké případy Čechů vězněných v zahraničí dělají diplomacii problémy?
    Autor: Tomáš Belica - 
    23. 4. 2025
    18:01

    Basa v Africe i v Jižní Americe? Nic o co stát. Přesto v nich jsou už dlouhé měsíce drženi čeští občané. A navzdory mezinárodním úmluvám někde jim je upíraná  konzulární pomoc. Kde si naše diplomacie zatím vylámala zuby?

  • 1.Čech v Senegalu

    • KDE: Senegal
    • OD KDY: Listopad 2024
    • Z ČEHO JE VINĚN: Finanční machinace

    Nad šéfem zahraniční sekce Hospodářské komory a zaměstnancem firmy Transcon Iljou Mazánkem (64) se vznáší hrozba až 5letého vězení. Firma, kterou v zemi zastupoval, a která tam budovala regionální letiště, je viněna ze škod ve výši až 2,5 miliardy korun. Ta měla mj. vzniknout nezákonným importem materiálu do země. „Celní úřad trvá na svých obviněních a my zase setrváváme  na své nevině. Takže patová situace,“ sdělil Blesku šéf Transcon Vladimír Drábek.

    Posun ve věci evidentně nepřinesla ani únorová cesta ministra dopravy Martina Kupky (49, ODS) do Senegalu, který za propuštění Mazánka orodoval. „Ministr Kupka se této záležitosti věnuje a aktivně komunikuje s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským a ministerstvem zahraničních věcí. Jakmile to bude možné, poskytneme další informace,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

    Na rozdíl od dalších případů má Mazánek štěstí v tom, že jsou s ním čeští diplomaté v pravidelném kontaktu, ve spojení je i s rodinou. „Otec má nárok na 12 minut telefonátu týdně a jsme s ním takto v kontaktu,“ napsal Blesku Mazánkův syn Ilja. Sám je přesvědčen, že čeští diplomaté v případu vyvíjejí maximální úsilí a nasazení.

    Ilju Mazánka v Senegalu vězní již přes dva měsíce. Ilju Mazánka v Senegalu vězní již přes dva měsíce. | archiv Blesku

  • 2.Češka v Tunisku

    • KDE: Tunisko
    • OD KDY: Červenec 2023
    • Z ČEHO JE VINĚNA: Vražda

    Soud v Tunisku poslal českou občanku na 30 let do vězení za vraždu svého muže, rovněž českého občana. Pár z Ostravy byl v červenci 2023 v Africe na dovolené, muž zemřel v hotelu v Monastiru. Lékaři při pitvě objevili známky škrcení.

    Žena měla původně vinu na smrti svého muže přiznat, poté ale změnila výpověď a vinu popřela. Navzdory četným snahám ale Tunisané dosud neumožnili českým diplomatům k ženě přístup. „Tuniské úřady s námi nekomunikují. Na naše četné nóty a ostatní formy komunikace nereagují. Přístup k české občance jsme se snažili zajistit opakovaně, a to i prostřednictvím předvolání velvyslankyně Tuniska,“ sdělil Blesku mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

    Jenže v pondělí už došlo k průlomu. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.), který ve středu odlétá na pracovní cestu do Tuniska, už tamní úřady velvyslanci a konzulce návštěvu ženy ve věznici umožnily. „Dle jejich slov se česká občanka cítí dobře. Zároveň obdrželi trvalý souhlas s návštěvami české občanky,“ doplnil ministr s tím, že je snahou docílit, aby si žena mohla trest odpykat v Česku.

    Tunisko - ilustrační foto Tunisko - ilustrační foto | Voyageur Independant

  • 3.Čech ve Venezuele

    • KDE: Venezuela
    • OD KDY: Srpna 2024
    • Z ČEHO JE VINĚN: Pokus o převrat

    Venezuelský režim prezidenta Nicoláse Madura (62) Čecha Jana Darmovzala (33), příslušníka Aktivních záloh (AZ) AČR, a další lidi viní, že chtěli destabilizovat politickou situaci v zemi a zabít některé její představitele, včetně hlavy státu. Případ je absurdní také v tom, že Caracas považuje AZ za tajnou žoldnéřskou organizaci.

    Jak Drake připouští, k žádnému vývoji ani v tomto případu nenastalo. „Ministr Lipavský měl navíc dnes (minulou středu) jednání se španělským ministrem, kde toto téma samozřejmě také diskutovali. Konkrétněji ale nemůžeme komentovat,“ sdělil mluvčí MZV. Práci diplomatů komplikuje také skutečnost, že Praha nemá ve Venezuele zastoupení, případ tak řeší česká ambasáda v sousední Kolumbii.

    Čech Jan D. zatčený ve Venezuele Čech Jan D. zatčený ve Venezuele | X (Twitter)

  • 4.Proti pravidlům

    „Konzulární úředníci mají právo navštěvovat státní příslušníky vysílajícího státu, kteří jsou ve vězení, vazbě nebo jsou zadrženi, aby s nimi mohli hovořit, dopisovat si a zajistit jejich právní zastoupení…“ ,zní mj. článek 36 Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích. Jak dodal ještě mluvčí MZV Daniel Drake, zastupitelský úřad je orgány dané země informován o omezení svobody českého občana jen v případě, že si to dotyčný přeje a požádá o to. „Můžou tedy být případy, kdy o uvězněném nevíme,“ sdělil Blesku.

    A o kterých případech tedy česká diplomacie má přehled? Podle interních statistik bylo k poslednímu prosinci 2024 ve vazbě nebo ve výkonu trestu 2323 českých občanů. 

    V zahraničních vazbách a věznicích je aktuálně drženo kolem dvou tisíc českých občanů. V zahraničních vazbách a věznicích je aktuálně drženo kolem dvou tisíc českých občanů. | Profimedia.cz
    Video  Premiér Petr Fiala na poradě velvyslanců  - ČTK/Blesk
    Video se připravuje ...

Donato Petr ( 24. dubna 2025 11:41 )

Tak to vidíš Hofli-ngere. Tak končí prasiči zdejších stránek.Krásné přímo okrasné rovné linky zdobí tvoje výpady blbost namířené na každého.

Uživatel_5863157 ( 24. dubna 2025 11:37 )

Pchesně vystiženo

krapotkin ( 24. dubna 2025 04:55 )

Ale plaváčci ne gumových člunech jezdí do EU proudem.

Uživatel_5668534 ( 24. dubna 2025 04:53 )

At sedi zlodeji

Jirik-ta ( 24. dubna 2025 04:18 )

👍 👍 👍 ❤️‍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
OSZAR »