Vláda schválila financování dostavby Dukovan. Smlouvu podepíše příští týden

Aktualizováno -
30. dubna 2025
16:51
Autor: ČTK, ds - 
30. dubna 2025
10:50

Vláda schválila způsob financování stavby dvou jaderných bloků v Dukovanech, oznámil na tiskové konferenci premiér Petr Fiala. Na programu zasedání kabinetu měli ministři i rozpočtovou strategii sektoru veřejných institucí v Česku na příští tři roky, zákaz dvojího zdanění mezi ČR a Keňou nebo laureáty Ceny vlády nadanému studentovi za rok 2024.

„Dnes děláme další historický krok. Rozhodli jsme o způsobu financování nových jaderných bloků a o převzetí 80procentního podílu od EDU II (dceřiné firmy polostátní společnosti ČEZ, pozn.red.) státem,“ oznámil předseda vlády. ČEZ podepíše smlouvu s jihokorejskou KHNP na stavbu dvou nových bloků v Dukovanech 7. května. Fiala vyzdvihl, že krok zajistít energetickou soběstačnost do budouna, vláda dle něj pracuje na záležitosti od počátku svého mandátu.

„Způsob financování bude zajištěn formou státní půjčky pro společnost EDU II. Půjčka bude pokrývat veškeré náklady výstavby a to od podpisu po spuštění bloků do provozu,“ poskytl detail minsitr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cena dle ministra podléhá režimu utajení, nicméně dle Stanjury odpovídá platné nabídce, tedy zhruba 200 miliard korun. „Připomínám, že ceny se podařilo dosáhnout tak, že vláda rozhodla o výstavbě dvojbloku, čímž se snížila cena za jeden blok,“ doplnil ministr.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.

Po získání povolení k provozu bloků má být půjčka zpětně splácena státu po dobu 30 let. Půjčka – tzv. návratná finanční výpomoc – bude dle Stanjury vyplácena až po získání notifikace od Evropské komise, do té doby bude EDU II financovat postup za komerčních podmínek. „Pro účel dalšího postupu kupuje stát onen podíl ve firmě, cena je 3,6 miliardy korun,“ osvětlil Stanjura. Většinový podíl vlastněný státem zaručí dle ministra kontrolu nad projektem a jeho stabilitu. Zbývajících 20 procent zůstane ve vlastnictví ČEZ, ten ale bude stát moci dle smlouvy kdykoliv odkoupit.

„Žádost o notifikaci (schválení, pozn.red.) Evropské komise bude podána bezprostředně po podepsání samotného kontraktu,“ doplnil Stanjura. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) pracuje jeho resort na jasných garancích, aby v době podpisu smlouvy s KHNP měl český průmysl jistých 30 procent dodávek stavby. „A sestavujeme plán, jak bude naplněn původní slib na zapojení ve výši 60 procent,“ řekl Vlček. Ministr míní, že čím dříve začneme s projektem, tím větší výhodu proti dalším zemím budeme mít.

„Budoucnost českého energetického mixu se nachází v kombinaci velkých jaderných elektráren, malých modulárních reaktorů a obnovitelných zdrojů,“ míní premiér, že jedině takto lze zabezpečit dostatek energie za rozumné ceny. Fiala též připomněl, že 30. května uplyne 40 let od spuštění prvního bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. „Provozujeme jadernou energetiku dlouhodobě a patříme mezi špičku,“ zdůraznil premiér.

„Pro nás bylo důležité rozhodnutí ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, pozn.red.) staré několik dní, které zamítlo ve finální fázi stížnost EDF (francouzský konkurent, který se snažil výběr korejské firmy zvrátit, pozn.red.),“ odůvodnil načasování dnešního oznámení Stanjura.

KHNP uvítala oznámení vlády o termínu podpisu smlouvy k Dukovanům a odkup majority v EDU II. Podle Korejců jde o důležitý milník v projektu.

Navrhované uzákonění práva Českého červeného kříže k zajišťování pátrací služby vláda na svém středečním zasedání podpořila. Poslanecká novela předpokládá, že české úřady by pro tyto účely musely s humanitární organizací spolupracovat a poskytovat potřebné informace včetně osobních údajů. Kabinet k předloze zaujal souhlasné stanovisko, vyplývá z výsledků zasedání.

Zásadní pro tuto práci je podle předkladatelů v čele s Věrou Kovářovou (STAN) přístup k informacím o pohřešovaných lidech od státních úřadů, policie a obcí či krajů. Oprávnění Českého červeného kříže nyní zakládá podle nich mezinárodní smlouva a akty, které na ní navazují, což podle autorů novely způsobuje prodlení kvůli potřebě právní argumentace v každém jednotlivém případu.

Co dalšího řešila vláda?

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odvede ze svého fondu 2,7 miliardy korun do státního rozpočtu. Na základě toho se o 2,5 miliardy korun zvýší rozpočet ministerstva dopravy, které peníze použije pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Finanční operace navržené ministerstvem dopravy schválila vláda.

Obchod mezi Českem a Keňou se zřejmě zjednoduší. Vláda schválila smlouvu o zákazu dvojího zdanění mezi oběma zeměmi, která by měla upřesnit daňová pravidla při vývozu a dovozu a zamezit daňovým únikům. V současnosti mezi Českem a Keňou žádné takové ustanovení neplatí. Česko má s Keňou dlouhodobě pozitivní obchodní bilanci.

Kabinet se zabýval i návrhem programu na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu do roku 2030 či makroekonomickou predikcí. Dostal také informace o Národním plánu obnovy.

Ne pro obaly

Vláda ve Sněmovně nepodpoří návrh poslankyně ANO Bereniky Peštové o snížení zákonné finanční rezervy autorizovaných obalových společností. Ministr Stanjura po zasedání kabinetu novinářům řekl, že ministři se tak rozhodli na základě doporučení legislativní rady.

Peštová prosazuje snížení zákonné rezervy z nynější poloviny na čtvrtinu celkových ročních nákladů autorizované obalové společnosti. Jde podle ní o reakci na nárůst nákladů a pokles příjmů systému třídění v posledních letech. Zákonná rezerva představuje podle poslankyně jen umrtvené peníze, které prakticky není možné použít k pokrytí mimořádných nákladů.

Video  Vláda o dostavbě Dukovan  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Uživatel_5313099 ( 1. května 2025 10:11 )

Bohužel, už vyšlo najevo že to bude přes bilion.

Kuba Jakub ( 30. dubna 2025 22:28 )

kdo schrabne P R O V I Z I !?!?

na prikladu Panduru ...... V únoru 2010 se v českých médiích objevily zprávy o nejasnostech a možné korupci ohledně výběrového řízení na nákup obrněných transportérů pro Armádu ČR.

Vyšlo najevo, že výrobce Pandurů, rakouská firma Steyr, uzavřela tajnou smlouvu s lobbistou Janem Vlčkem, který měl zajistit kontakt mezi firmou a českými politiky. Rakouská firma byla ochotna vyplatit lobbistům za jejich služby provizi ve výši 7 % ceny zakázky (cca 1,4 miliardy Kč).

v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) schválila nákup 199 transportérů (a opce na 40 dalších) za 20,8 miliardy korun.... P R O V I Z E 1,4 miliardy Kc

a TO se jednalo jen o 20 miliard korun !!!!!!!!!

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun.

Kuba Jakub ( 30. dubna 2025 22:23 )

Tato podmínka dostává českého daňového poplatníka do strašně nevýhodné situace

Cena české elektřiny se tak dál bude tvořit na mezinárodním trhu a bude ji dál ovlivňovat hlavně Německo. „Tato podmínka dostává českého daňového poplatníka do strašně nevýhodné situace,“ říká Michal Šnobr. Na volném trhu budou jaderné elektřině konkurovat kromě obnovitelných zdrojů také plynové elektrárny. Návratnost jaderné investice to podle Šnobra zhorší a podpora se tak spotřebiteli či státní kase prodraží.

Ne všichni ale vidí ve výkupu elektřiny státem za pohyblivou cenu odvozovanou od burz a následném prodeji této elektřiny na volném trhu stejné riziko. „Obecně to problém není. Nový zdroj se tak jako tak bude muset zaplatit, otázkou jen je, jak se náklady rozpočítají mezi odběratele elektřiny nebo daňové poplatníky. Pohyblivá cena pro výkup nemusí být problém, má i výhody,“ říká strategický šéf energetické poradenské firmy EGÚ Brno Michal Macenuaer.

Kuba Jakub ( 30. dubna 2025 22:22 )

„Aby se vyloučila koncentrace trhu a odstranilo riziko, že opatření poskytne výhodu některým spotřebitelům, zavázalo se Česko, že nejméně 70 procent výroby elektrárny bude prodáváno na otevřené energetické burze. Konkrétně na denním, vnitrodenním a termínovaném trhu, a to během celé doby životnosti elektrárny. Zbytek výroby lze prodávat prostřednictvím transparentních a nediskriminačních dražeb,“ píše se na stránkách Evropské komise.

Kuba Jakub ( 30. dubna 2025 22:18 )

Poplatek na podporu obnovitelných zdrojů dnes činí zhruba 500 korun bez DPH na odebranou megawatthodinu elektřiny. Dotuje hlavně soláry, jejichž podpora má skončit po roce 2030. Po dokončení nového zdroje tak zřejmě bude poplatek na podporu obnovitelných zdrojů nahrazen novým poplatkem na podporu jádra.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
OSZAR »