Hádky o dopis z EU o Dukovanech: Přišel už dřív, mlčelo se? Dostálová mluví o lžích
Velký chaos, tak by se momentálně dala nazvat situace kolem miliardové výstavby dvou nových bloků v Dukovanech. Poté, co podpis smlouvy mezi Českem a korejským vítězem tendru KHNP zablokoval Krajský soud v Brně, se objevila informace o dopise, ve kterém odklad podpisu žádal i místopředseda Evropské komise (EK), Francouz Stéphane Séjourné. Je už z 2. května, avšak vládní politici o něm až do včera mlčeli. Opozice nechápe a mluví o lžích.
Evropská komise v současnosti tendr na výstavbu bloků v Dukovanech přezkoumává na základě nařízení o zahraničních subvencích (FSR) narušujících vnitřní trh z roku 2022, jestli KHNP nedostala od korejské vlády finanční podporu a tím nebyla při tendru zvýhodněna. Dopis se týkal tohoto šetření.
„Povinnost loajální spolupráce vyžaduje, aby se Česká republika vyhnula jakékoli situaci, která by byla nevratně v rozporu s obavami uvedenými v tomto dopise a která by mohla mít nevratné účinky bránící účinnému uplatňování FSR,“ stojí v dopise, který se jmenuje „Žádost o okamžité kroky k pozastavení podpisu smlouvy pro nové jaderné reaktory v Dukovanech“.
V rámci předběžného přezkumu komise požádala o informace jak společnost ČEZ Group a elektrárnu Dukovany, tak korejskou firmu KHNP. Strany ale dosud „neposkytly v reakci na tyto žádosti dostatečné informace“, stojí v dopise. „Na základě poskytnutých informací, jakož i dalších informací, které útvary komise odhalily v rámci předběžného přezkumu, přetrvávají významné náznaky, že straně (firmě KHNP) byly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh,“ dodává dopis.
Nemluvili o něm
Odeslán byl 2. května. Tedy ještě předtím, než Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření na základě žaloby francouzské společnosti EDF, která v jaderném tendru neuspěla. Soud opatřením podpis finální dohody s korejskou KHNP k Dukovanům zablokoval.
Nikdo z vládních politiků o něm ale nepromluvil. Ani před tím, ani v době rozhodnutí soudu, debata se rozvířila až v pondělí 12. května, kdy o dopisu informovala Česká tisková kancelář.
Fiala: Nejde o stanovisko EK
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se hájí tím, že od Evropské komise nedostalo oficiální dopis. V pondělí 5. května pouze obdrželo dokument, který nazvalo zdvořilostním dopisem od Séjourného.
„Mohu potvrdit, že jsem v pondělí 5. května obdržel zdvořilostní dopis od francouzského komisaře Stéphana Séjourného, na který mu dnes pošlu svou zdvořilostní odpověď. Od Evropské komise nám tedy nic oficiálně nepřišlo, žádné řízení Evropské komise nebylo zahájeno a doposud ani neproběhlo jednání s DG GROW, které pan francouzský eurokomisař zastupuje. K tendru na Dukovany mohu jen zopakovat, že KHNP nabídla nejlepší cenu, včetně záruk a garanci včasné výstavby,“ řekl ministr obchodu a průmyslu Lukáš Vlček (STAN). Odpověď tím pádem avizoval až v den, kdy se tématu začala věnovat média.
Podobně se včera vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS). „Pokud vím, je to dopis eurokomisaře, nejde o stanovisko Evropské komise a nemá pro nás žádný závazný účinek. Mnohem závažnější je pro nás předběžné opatření vydané soudem, které nařizuje počkat s podpisem smlouvy až po rozhodnutí o žalobě,“ uvedl Fiala.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se nechal slyšet, že nepokládá za náhodné načasování dopisu EK, ale ani fakt, že ho odeslal francouzský místopředseda.
ČEZ i ministerstvo: V únoru nám nic nepřišlo
Mluvčí unijní exekutivy potvrdil, že komise dopis české vládě poslala a že v něm vyjadřuje obavy v souvislosti s nařízením o zahraničních subvencích, které se týkají jihokorejské společnosti. Podle Thomas Regniera nejde o první krok, který komise podnikla, již 12. února zaslala do Česka žádost o informace, ale neobdržela odpověď.
V úterý pak mluvčí komise potvrdil, že dopis není právně závazný. Zároveň prohlásil, že Séjourné jeho napsáním jen dělal svou práci, kterou je ochrana vnitřního trhu EU.
„Dopis byl adresován na EDU II, české úřady žádný dopis od DG Grow 12. února neobdržely, nepřísluší nám to komentovat,“ řekl v úterý mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše společnost Elektrárny Dukovany II dopis nedostala. „Takový dopis od Evropské komise nikdy nepřišel,“ řekl.
Dostálová: Alespoň lžete všichni stejně
Europoslankyně hnutí ANO Klára Dostálová se nad situací podivuje. „Evropská komise psala Česku už 2.5. Dopis ale podle české vlády neexistuje a nebo jsou další výmluvy. Milá vládo, když už to nechcete přiznat, že jste něco pokazili, tak lžete aspoň všichni stejně,“ narážela na síti X na fakt, že každý vládní představitel komentuje dopis trochu jinak.
Síkela bude o dopise jednat
Beneš v pondělí uvedl, že to, co je v dopise, by mělo Česko odmítnout. Celá věc je podle něj pochybná. „Je těžké věřit, že probíhá šetření, když se vás nikdo na nic nezeptá. Francouzi udělají všechno, aby taková elektrárna nevznikla. Nejde jim o to vyhrát, ale o to, aby tady elektrárna nevznikla, a to je dramatická zpráva pro ČR,“ uvedl.
Společnost EDF v reakci napsala, že si je „vědoma významu úspěchu českého jaderného projektu a podporuje jeho realizaci s minimálně 60procentním podílem místního průmyslu, v plné transparentnosti a v souladu s českými a evropskými právními předpisy“. Zopakovala, že je připravena podle potřeby jednat s ČEZ a českými orgány.
Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) chce dnes věc probrat přímo se Séjourném.
Nejen o Dukovanech bude premiér Petr Fiala hovořit ve čtvrtek 15.5. od 10:30 v ŽIVĚ vysílaném pořadu Ptám se, pane premiére na Blesk.cz
Ano.....stát na "jeho správné straně"....jak zábavné! 😁 👎