BDSM bylo dřív považováno za nemoc, v sexu je ale povoleno vše, s čím oba souhlasí, říká sexuoložka
O BDSM byla v rámci podcastu Už budu! řeč mnohokrát. Tentokrát si ale moderátorka Zorya Blue pozvala do studia sexuoložku a psychoterapeutku Petru Vrzáčkovou a téma spolu rozebraly z odbornějšího úhlu pohledu. Co je to domspace a subspace? Proč vlastně někteří lidé BDSM praktiky vyhledávají a co jim přináší? Jak na ně bylo nahlíženo v minulosti a jak se jejich vnímání změnilo? To vše se dozvíte v nejnovějším díle oblíbeného podcastu o intimitě, sexualitě a těle.
Mezi těmi, kteří vyhledávají BDSM praktiky, jsou tací, kteří jsou čistě submisivní a čistě dominantní. Podle Vrzáčkové je ale mnoho těch, co jsou takzvaně switch – tedy můžou role libovolně měnit. Pojem subspace se ale z logiky věci týká těch submisivních. Co se s nimi v podřízeném postavení děje? „Mezi submisivním a dominantním jedincem musí být opravdu důvěrný vztah, právě důvěra je tam zásadní. Submisivní se dominantnímu během BDSM aktivit úplně odevzdá. Samozřejmě za dodržování daných bezpečnostních pravidel a hranic, ty jsou nesmírně důležité,“ vysvětluje sexuoložka.
Moderátorka Zorya Blue vydala Knihu moderní sexuality UŽ BUDEŠ? Ulov si svou knihu tady! Děkujeme, že nás sledujete, odebíráte a hodnotíte. Můžete nám napsat, co si o podcastu myslíte, nebo doporučit hosta na [email protected]
V subspace se toho ale odehrává mnohem víc. „Ten, kdo je submisivní, se nechává druhým zcela vést. Nevnímá své okolí, nepůsobí na něj žádné rušivé vnější vlivy. Uvolní se myšlenkově i svalově,“ dodává. BDSM sexuální praktiky se od klasického „vanilkového“ sexu liší právě v předání kontroly druhému v páru, což si v běžném světě může málokdo dovolit. „Za normálních okolností máme pořád rádi věci tak trochu pod kontrolou, nikdy se jí úplně nevzdáme. V subspace je to jinak,“ popisuje odbornice.
Proč ale vlastně někteří lidé vyhledávají v sexu bolest? Je takové chování sebedestruktivní? Podle Vrzáčkové ne. „V BDSM jde spíš o uvolnění napětí. Díky té fyzické bolesti se submisivní jedinci oprostí od bolesti vnitřní, psychické. Fyzická bolest jim přináší vzrušení,“ říká v podcastu Už budu! Odpoutání od vnitřní bolesti tou fyzickou přitom vyhledávají i lidé, kteří se sebepoškozují, podle terapeutky je v tom ale zásadní rozdíl. „Sebepoškozování je sebedestruktivní, BDSM ne,“ doplňuje.
BDSM je norma
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.