Americký prezident Donald Trump nařídil přerušit americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Trump se rozhodl veškerou vojenskou podporu aktuálně mířící na Ukrajinu zastavit po páteční roztržce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, po níž v Bílém domě sešlo z očekávaného podpisu smlouvy o využívání ukrajinských nerostných surovin Spojenými státy. Rozhodnutí kritizují tuzemští i zahraniční politici.
Trump hodil Ukrajinu přes palubu. Česko i Evropa vstřebávají šok z kroků Bílého domu
1.Petr Fiala
„Rozhodnutí prezidenta Trumpa jen ukazuje naléhavost změny dosavadní evropské politiky. Musíme být silnější, ekonomicky i vojensky, musíme se začít starat o vlastní bezpečnost, musíme dát do obrany více peněz. Starat se o vlastní bezpečnost také znamená podporovat ještě silněji Ukrajinu,“ uvedl v reakci na Trumpovo rozhodnutí premiér Petr Fiala (ODS).
„Nelze připustit úspěch ruské agresivní politiky, která nás všechny ohrožuje. Skončil čas, kdy jsme mohli spoléhat na to, že základní mezinárodní výzvy vyřeší někdo za nás. Teď je potřeba v Evropě přejít od slov k činům,“ dodal ministerský předseda.
2.Vít Rakušan
„Donald Trump hodil Ukrajinu přes palubu. Rozhodnutím ukončit vojenskou podporu napadené zemi vyvinul tlak na oběť místo na agresora, i když víme, že on tyhle pojmy libovolně zaměňuje,“ míní ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
„Hlavní díl odpovědnosti tak teď přebíráme my, Evropané. Je v našem zájmu, aby Rusko na Ukrajině neuspělo, aby se ruská přítomnost neposunula blíž k našim hranicím a aby se neopakoval scénář, kdy o osudu nějaké země rozhodují bez její účasti velmoci,“ dodal šéf Starostů.
3.Markéta Pekarová Adamová
„Donald Trump dává na stejnou úroveň oběť a agresora a pozastavením vojenské pomoci Ukrajině jen usnadňuje další postup ruských jednotek,“ napsala šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
„Proč by měl zločinec Putin přestávat ve vraždění, když mu USA samy odzbrojují bránící se zemi? Cynická a nebezpečná kapitulace před zlem,“ doplnila předsedkyně TOP 09.
4.Jan Lipavský
„Prezident Trump slíbil svým voličům ukončení války, takže bychom neměli být příliš překvapeni. Pro nás je to další důkaz, že obrana Evropy před ruským imperialismem je odpovědností primárně Evropy a podle toho k tomu musíme přistupovat,“ sdělil v úterý ČTK ministr zahraničí Jan Lipavský.
Česká vláda podle něj bude pokračovat v navyšování výdajů na obranu, aby zajistila bezpečnost ČR. „Stejně tak budeme pokračovat ve vyjednáváních s našimi partnery včetně Ukrajiny o dosažení udržitelného míru v Evropě,“ dodal ministr.
5.Zdeněk Hřib
„Trump přerušil vojenskou americkou pomoc Ukrajině. Je to nebezpečná chyba! Evropa musí být jednotná a urychleně najít řešení, jak Ameriku v pomoci zastoupit,“ myslí si šéf Pirátů Zdeněk Hřib.
„Musíme nastavit nově svou bezpečnostní politiku tak, aby se Evropané mohli cítit bezpečně bez ohledu na to, co dalšího zazní v Bílém domě. Českou vládu vyzývám, aby dala na stůl jasný plán, jak zvýší rozpočet na obranu naší země a do čeho bude peníze investovat,“ pokračoval Hřib na síti X.
6.Miroslav Kalousek
„Doufal jsem, že ve snaze o dosažení míru bude prezident Trump vyvíjet tlak na obě strany konfliktu. Fatální tlak pouze na oběť ale není snaha o dosažení míru. To je poskytnutí výhody agresorovi a podpora nespravedlivé války,“ uvedl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
7.Jana Černochová
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) považuje pozastavení americké vojenské pomoci Ukrajině za nešťastné. Uvedla to v úterý ve vyjádření pro ČTK.
„Pozastavení americké vojenské pomoci Ukrajině je nešťastné. Doufám, že prezident Zelenskyj a prezident Trump dokážou co nejdříve opět najít společnou řeč a americká podpora bude obnovena. Mezitím musí evropské země maximálně navýšit svou podporu,“ uvedla Černochová.
8.Velká Británie
Británie vytrvá ve své vojenské pomoci Ukrajině, je to správné a je to také v britském zájmu, uvedl v úterý podle Reuters mluvčí britské vlády poté, co americký prezident Donald Trump pozastavil vojenskou pomoc Kyjevu. Londýn nyní stojí v čele evropských snah o podporu Ukrajiny, která se ruské ozbrojené agresi brání už tři roky.
„Zůstáváme naprosto odhodláni zajistit trvalý mír na Ukrajině,“ uvedl dopoledne mluvčí britské vlády. Londýn podle prohlášení v této věci spolupracuje s klíčovými spojenci. „Je to správná věc a je v našem zájmu to dělat,“ končí podle Reuters stručné vyjádření britské vlády.
Britský premiér Keir Starmer v neděli v Londýně zorganizoval setkání Zelenského s představiteli některých evropských zemí, Česko zastupoval premiér Petr Fiala. Některé z nich po schůzce naznačily, že chtějí být součástí evropského plánu pro Ukrajinu. Starmer také v neděli oznámil novou dohodu s Kyjevem o vojenské podpoře Ukrajiny ve výši 1,6 miliardy liber (téměř 50 miliard korun), za něž bude možné pořídit například střely pro systémy protivzdušné obrany.
9.Marian Jurečka
„Trumpovou doktrínou se oficiálně stal Mnichov 1938. Tlačit na oběť místo na agresora vede vždy pouze k neštěstí a utrpení. Víme to z vlastní historie. Proto navyšujeme investice do obrany a bezpečnosti České republiky a jsme součástí celoevropské aliance zodpovědných států, které si uvědomují rizika ruské agrese,“ uvedl na síti X ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„My se teď musíme postarat o to, abychom společně s Ukrajinou zastavili Rusko, protože je to v našem zájmu. Jinak bezpečnou Českou republiku a Evropu zachovat nelze,“ dodal Jurečka.
10.Miloš Vystrčil
„Rychlá konkrétní pomoc Ukrajině od Česka a dalších ochotných a odpovědných zemí je nyní to nejdůležitější, co bychom měli udělat,“ napsal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11.Radek Vondráček
„Vážnost situace vyžaduje realismus. Místo toho od rána z vládního tábora zní jen emotivní křik a silácká slova,“ napsal na síti X poslanec Radek Vondráček (ANO).
„Ukrajině tím nepomohou pohnout se situací ani o jeden jediný milimetr. Je nutné jednat s USA. Ví ale ještě vládní politici, co je to dialog?“ dodal bývalý šéf Sněmovny.
12.Marek Výborný
„Bohužel se to dalo čekat. Netřeba se v tom rozsáhle pitvat. Karty jsou jasný a my jako Evropa máme úkol — podržet Ukrajinu a zajistit takový mír a bezpečnostní záruky, které agresora zastaví a odradí od dalších pokusů. Tečka,“ vyjádřil se k situaci šéf lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
13.Pavel Blažek
„Zdá se, že Donald Trump přehlíží historickou a kulturní spřízněnost USA s Evropou, které si byly USA po celé své dějiny velmi dobře vědomy. V domácí politice bojuje s neomarxismem, avšak v zahraniční zatím postupuje jako čirý marxista,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
„Politika nefunguje na základě jen ekonomických záležitostí. Jde o omyl, jenž se USA v dlouhodobé perspektivě může velmi vymstít. A tím bohužel i celému Západu. Tedy alespoň takovému, jak jsme jej doposud znali,“ dodal ministr.
14.Marek Ženíšek
„Trumpovo pozastavení vojenské pomoci Ukrajině je cynický krok. Tlačit na oběť agrese místo podpory znamená jen vzkázat Putinovi: pokračuj,“ míní ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TOP 09).
„V Kremlu už zřejmě otevírají šampaňské. Nebezpečná hra, která mír vzdaluje, nikoli přibližuje,“ pokračoval Ženíšek.
„Zcela chápu naštvání a obavy, Trump udělal špatné rozhodnutí, situace se teď má takto: Co musíme udělat my? Dát bezpečnost na 1. místo a 3 % HDP je v této situaci nezbytné minimum. Co můžete udělat vy? Nevolit populisty, kteří slibují vzdušné zámky a o bezpečnost jim nejde,“ dodal ministr.
15.Danuše Nerudová
„Evropa i ČR stojí za hrdě se bránící Ukrajinou. To teď musí platit ještě silněji. Americký prezident Trump udělal chybu, ale nestačí jen glosovat jeho postoj. Máme možnosti, jak udělat víc: použít zmrazený ruský majetek oligarchů na obranu a pomoc Ukrajině, další balík vojenské pomoci Ukrajině, zajištění financování obranného průmyslu (peníze z pandemických půjček), zrychlit nákupy a dodávky zbraní (úvěry od bank, změna pravidel, větší spolupráce),“ vyjmenovala na síti X europoslankyně Danuše Nerudová (STAN).
„Bezpečnost není zadarmo. Je čas jednat. Řadu návrhů jsem již podala a v Evropském parlamentu pro ně získávám podporu,“ dodala Nerudová.
16.Michal Šimečka
„Donald Trump pozastavil vojenskou pomoc Ukrajině. Pro spravedlivý mír - ale i pro bezpečnost Slovenska - je dnes naprosto klíčová Evropa. Potřebujeme kvalitní a silná partnerství s našimi nejbližšími spojenci - Českem, Polskem, Německem, Francií, Velkou Británií... Jenže vláda Roberta Fica nic z toho nerozvíjí,“ napsal šéf slovenské opozice Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).
„Se všemi se rozhádala, na všech kašle, dokonce vyhrožuje zablokováním společných evropských rozhodnutí. Nesedíme u stolu, věci se dějí bez nás, jsme totálně izolováni, ponecháni napospas Putina s Trumpem. Dá se to nazvat jediným způsobem – Fico zradil zájmy Slovenska,“ dodal Šimečka.
17.Veronika Vrecionová
„A není to málo, Vladimíre Vladimiroviči? Neměly by Spojené státy ještě vojenskou pomoc a zbraně přesměrovat přímo do Ruska, aby uspokojily Putina a ten konečně přistoupil na mír?“ ptala se na síti X europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).
18.Donald Tusk
O pozastavení americké vojenské pomoci Ukrajině rozhodl prezident Donald Trump bez konzultace se spojenci, upozornil mluvčí polského ministerstva zahraničí. Situace je vážná, řekl novinářům mluvčí Pawel Wronski. Polský premiér Donald Tusk uvedl, že suverénní prozápadní Ukrajina, která se ubrání ruské agresi, znamená i silnější a bezpečnější Polsko.
„Je to velmi důležité rozhodnutí a situace je velmi vážná,“ řekl dnes mluvčí polské diplomacie novinářům v reakci na americké rozhodnutí přerušit vojenskou pomoc zemi, která se tři roky brání ozbrojené ruské agresi. „Tato věta může sice znít banálně, ale má velký politický význam - rozhodnutí bylo učiněno bez jakýchkoli informací, bez konzultací, a to ani se spojenci v NATO, ani se skupinou Ramstein, která se podílí na podpoře Ukrajiny,“ řekl Wronski.
Za špatnou zprávu označil přerušení americké vojenské pomoci Ukrajině náměstek polského ministra obrany Cezary Tomczyk už ráno v polském rádiu Zet.
19.Jan Bartošek
„Srazit dlouholeté spojence na kolena a dělat ústupky agresorovi. Tyhle »geniální politické šachy« známe z naší historie z roku 1938. Jak to skončilo, doufám, každý ví,“ napsal na síti X místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).
„Rusko nemá v plánu zastavit se na Ukrajině. Evropa musí umět sama zajistit vlastní bezpečnost,“ míní poslanec.
20.Maďarsko
Z Maďarska v úterý zaznělo, že tamní vláda sdílí americký postoj. Podle agentur má maďarský ministr zahraničí Peter Szijjárto jednat v USA.
„Americký prezident a maďarská vláda sdílejí stejný postoj: namísto pokračování dodávek zbraní a války je třeba co nejdříve uzavřít příměří a vést mírové rozhovory,“ uvedl mluvčí vlády maďarské vlády. Ze zemí EU je Maďarsko dlouhodobě vůči Moskvě nejpřátelštější.
21.Jan Farský
„»Evropo starej se«. Jasný vzkaz, který vysílá Donald Trump, pokud se potvrdí, že skutečně nařídil přerušení americké pomoci Ukrajině. Trump dává od války ruce pryč a explicitně říká: Evropou, je to tvůj problém. O to podstatnější je tak tzv. koalice ochotných, která se sešla v neděli v Londýně. Ukrajina bude naši pomoc potřebovat víc, než kdy dřív, a my musíme jednat hned,“ uvedl europoslanec Jan Farský (STAN).
„Na dialog s Amerikou ale nesmíme rezignovat. Když se dokážeme opřít o úsilí, které nyní prokážeme, nemusíme ani jednat v předklonu. Pokud s námi totiž USA nechtějí tvořit západní alianci, která kryje záda Ukrajincům, je naším úkolem Trumpa odvrátit od myšlenky spojování se s naším nepřítelem - agresorem a masovým vrahem Vladimirem Putinem,“ míní europoslanec.
„Všichni si přejeme mír. Ale ne ten podle ruských not - to by akorát ukázalo, že agrese se vyplácí. Nesmí. Aby se už nic takového neopakovalo, potřebujeme spravedlivý a trvalý mír. Pro Ukrajinu, pro Evropu, pro nás všechny,“ dodal Farský.
22.Tomáš Zdechovský
„Bodnutí do zad od USA. Prezident Volodymyr Zelenskyj nebojuje jen s Putinem, ale i s americkým prezidentem a jeho okolím, které ho zesměšňuje otázkami na jeho »oblek«. Evropa se k Ukrajině nikdy neotočí zády, musíme výrazně přidat v naší pomoci,“ komentoval europoslanec Tomáš Zdechovský.
„Prezident Trump se definitivně rozhodl podpořit nikoliv mír, ale válečného zločince Vladimíra Putina,“ dodal Zdechovský.
23.Ivan Bartoš
„Po nátlaku na prezidenta Zelenského v Oválné pracovně se administrativa Donalda Trumpa oficiálně postavila na stranu agresora a zastavila podporu Ukrajině. Řešit konflikt tím, že opustím napadeného spojence, je přesný opak toho, co by demokratický svět očekával,“ myslí si bývalý ministr Ivan Bartoš (Piráti).
„Evropští lídři i Evropská unie proto musí urychleně jednat. Pomoc Ukrajině je klíčová, stejně jako posílení naší vlastní obranyschopnosti. Nestačí jen skloňovat procenta rozpočtu – je nutné jasně říct, co je důležité pro ČR a co pro Evropu jako celek,“ pokračoval exšéf Pirátů.
„To musí vést ke strategickým investicím do obranných technologií, podpory domácího průmyslu a navýšení výrobních kapacit. Konkurenceschopnost má bohužel dnes i tento rozměr - umět se bránit, zastrašit případného agresora, vyhrávat v informační válce v kyberprostoru. Evropa musí být silná – nejen ekonomicky, ale i vojensky,“ dodal Bartoš.
24.Jan Jakob
„Trumpův 'mír' je jen krycí název pro kapitulaci Ukrajiny. Místo konfrontace s agresorem tlačí na oběť. USA se bohužel postavily na špatnou stranu,“ míní předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
„Evropu musí tenhle budíček probudit. Pokud nepostavíme Putinovi jasně hranice, bude cynismus a slabost inspirací pro další útoky,“ dodal Jakob.
Video Ministr Lipavský v Blesku: Připravil Trump na Zelenského past?Video se připravuje ...