Tři roky od pádu Mariupolu: Kreml školí youtubery k opěvování potěmkinovské obnovy města
Pro Ukrajince je Mariupol jednou z nejhorších připomínek ruské invaze, která zničila azovskou metropoli a z domovů vyhnala statisíce lidí. Rusko se naopak město dobyté před třemi lety snaží prezentovat jako příběh velké obnovy „osvobozeného“ letoviska – a aby propaganda lépe zafungovala, školí si k tomu místní influencery působící na ruských sociálních sítích, ale i na YouTube, Instagramu či TikToku.
Město na jihu Doněcké oblasti čtvrt roku čelilo masivnímu ruskému obléhání a bombardování, než 20. května 2022 padlo. Poté ho v září Rusko spolu Donbasem a dalšími částmi Ukrajiny prohlásilo za své území. Rozbombardované čtvrti pak obnovuje nebo staví nové, láká původní i nové obyvatele, aby sem šli bydlet… A k tomu patří i usilovná propaganda, která se snaží obnovu vykreslovat jako velké dobro od Moskvy.
Tito propagandisté nedosahují věhlasu – a počtu sledujících – velkých ruských bloggerů, přesto jsou pro Kreml v oblasti důležitými hráči. Ruská propaganda potřebuje lokální hlasy, které budou znít autenticky – jakkoli jim podstrkuje „notičky“ a školí je.
Ruské okupační úřady podporují, podněcují, motivují místní tvůrce, aby hlásali „pravdu“ o situaci v anektovaném městě. „Všechny nás sjednocuje ohromná touha obnovit a oživit Donbas. Lidi by měli znát co nejvíc informací o ohromných pracích, které už probíhají,“ napsal na Telegramu Denis Pušilin, šéf okupační správy tzv. Doněcké lidové republiky. V lednu si pozval influencery ve snaze je pobídnout, ať předvádějí, jak se Donbas „oživuje“.
Mezi nimi byl Pavel Karbovskij, vystupující pod přezdívkou Kosmonaut z Donbasu. Pobízet se zjevně nechal. „Koukejte, do čeho se Rusko pustilo v Mariupolu. Moment, oni budují, neničí… Tohle je Mariupol, naše ruské město!“ deklamuje Karbovskij na jednom ze svých videí na čínské síti TikTok.
Na jiném videu ukazuje slavnostně vyzdobenou nákupní halu plnou lidí a s regály naplněnými pestrou škálou zboží, včetně západních značek – které se do Ruska, respektive okupovaných území dostávají navzdory sankcím, prostřednictvím „alternativních dovozů“, totiž polooficiálního pašování.
@kosmonavt_donbass Видели когда-нибудь такое в Мариуполе? 🥹 #днр #донецк #россия #украина #мариуполь ♬ Dramamine - Flawed Mangoes
Na otevření údajně prvního hypermarketu v Mariupolu se přišla podívat i další lokálně známá influencerka Maša z Mariupolu. Nic si nedělá ani ze sankcí na západní zboží, ani ze zákazů a blokování západních sociálních sítí jako Instagram a YouTube. U svých propagandistů to ruské úřady tolerují…
Na několika platformách předvádí mimo jiné, kterak si ona, její manžel i jejich malý potomek užívají nově zbudované hřiště v Něvském distriktu. Tento tucet paneláků se opěvuje na mnoha kanálech sociálních sítí. „Mikročtvrť“ nese jméno slavné čtvrti v Petrohradu, rodišti Vladimira Putina. Ruský prezident ostatně novostavby v březnu 2023 navštívil.
„Zdá se, že o této čtvrti musí mluvit každý propagandista v Mariupolu,“ konstatoval ukrajinský server Texty. Opěvují nové bydlení s pěknými fasádami, školku, památník Alexandra Něvského… Zato opomíjejí propadlé stropy či chybějící kanalizaci.
„Všem, kteří si myslí, že Mariupol je ukrajinský – pamatujte, je navždy ruský!“ vzkázala na jiném videu Maša. Také třeba ukazuje obnovu smutně proslulého divadla, které Rusové začátkem „speciální vojenské operace“ bombardovali navzdory ohromnému nápisu Děti.
„Když jsem slyšela, jak lidé říkají, že Mariupol je bídné město a nic z něj nezbývá, chtěla jsem ukázat, že město žije, staví se na nohy, proto jsem začala ukazovat, co se tu skutečně děje,“ odpověděla další influencerka Jelizaveta Červjakovová na dotazy CNN. A není sama, je to podle ní trend, líčit obnovu regionu. „Mariupol – přímořská metropole jižního Ruska,“ říká například jedno její video, kde srovnává záběry poškozených budov a nově opravených.
Školy pro tiktokery
„Moskva se snaží přerušit tok informací o strašlivé zkáze, kterou přinesla ruská armáda,“ uvedl pro CNN Ihor Solovej, ředitel ukrajinského vládního Centra pro strategickou komunikaci a informační bezpečnost.
V září se v Mariupolu otevřela „bloggerská škola“, nabízející dvoutýdenní kurzy pro influencery – učí je natáčet a stříhat videa, jakož i metody, jak zvyšovat jejich dosah a vydělávat si jimi. Podobná školení se konají i v Doněcku, Luhansku či Melitopolu. Mezi lektory je i výše zmíněný Pavel Karbovskij. „Vím, jak mít hodně zhlédnutí a vytvářet obsah, tak mě pozvali, ať učím děcka mez 16 a 22 lety,“ svěřil se pro CNN. Neprozradil už – a ani jeho nadřízený –, kdo kurzy platí, jsou totiž zdarma. Stojí za nimi organizace Donbass Media, která působí hlavně na sociálních sítích – a získává granty a ocenění z Moskvy. „Nemáme za cíl vytvářet nějaké propagandisty – v žádném případě. Nemáme to zapotřebí,“ zdůraznil pro CNN Karbovskij. „Chceme, aby lidé dokázali sdílet své různé pohledy na dění v Doněcké a Luhanské lidové republice i dalších regionech.
Podobně se v Mariupolu mohou teenageři zapsat do „workshopu nových médií“ v novém mediálním centru. Rovněž zdarma, hrazen je z prezidentského grantu. Opět s cílem ukazovat pozitivní stránky Mariupolu. „Je teď daleko zajímavější, daleko barevnější,“ chválí si jedna dívenka na typickém pochvalném videu.
„Jde to z nejvyšších pater, není to nic regionálního, nerozhoduje se to na úrovni administrativ okupovaných oblastí,“ je si jistý Andrej Soldatov, odborník na ruskou internetovou cenzuru. „Jde to z Kremlu,“ dodal pro CNN.
Nelze však říci, že by videa od takto motivovaných a podporovaných bloggerů jela přesně podle scénářů z Moskvy. „Zjevně jsou domácí. Nevidíme je, že by zpovídali přímo státní ruské zdroje,“ popsal Darren Linvill z Clemsonské univerzity v Jižní Karolíně, expert na internetové dezinformace. Patrné jsou okruhy či témata, jimž se mají věnovat – opakují se třeba reportáže z Něvského distriktu, nové školky, hřiště či renovovaného nábřeží – ale točí si to každý po svém. „Nemůžete automaticky použít hlasy známé Rusům z Moskvy nebo Sibiře, musíte najít místní hlasy, kteří rozumějí, jak mluvit k lidem v těchto teritoriích.“
Tyto hlasy už ale neukazují, kvůli komu je veškerá tato obnova nutná, kdo zapříčinil zkázu, konstatuje server Texty.