Pozor na poplatky, pokuty a omezení! Velký přehled nových pravidel v oblíbených destinacích Čechů

/
  • Dovolená 2025: V Evropě nás čekají nové poplatky a omezení
    5. května 2025 ● 12:21

    Turisté se musí v roce 2025 připravit na nové poplatky, přísná pravidla i omezení vstupu do některých měst a památek. Někde se vybírá daň za každou noc v hotelu, jinde za jednodenní návštěvu. Přibývá i pokut za nevhodné chování. Jak upozornil server Euronews, změny se týkají téměř všech oblíbených destinací. Chystáte-li se na dovolenou v Evropě, ověřte si předem místní pravidla, abyste zbytečně neplatili víc, než musíte.

  • 1.

    Nizozemsko: Amsterdam s rekordní daní

    Turistická daň se v Amsterdamu vyšplhala na 12,5 % z ceny ubytování, což z něj činí jedno z nejdražších evropských měst pro přespání. Například při ceně pokoje 4375 korun zaplatí host na dani přibližně 550 korun za noc. Metropole zároveň omezuje ubytování krátkodobého typu a zpřísňuje pravidla pro skupinové akce v centru. Cílem opatření je omezit počet návštěvníků a snížit zátěž na historický střed města.

    Amsterdam, Nizozemí
    Autor: Profimedia.cz

  • 2.

    Francie: Vysoké částky v Paříži

    V Paříži se vám nocleh může výrazně prodražit. Ve francouzské metropoli se od roku 2025 zvyšují turistické daně, které se odvíjejí od úrovně ubytování. Hosté v kempu zaplatí 46 korun za noc, zatímco za luxusní hotel si připlatí až 392 korun. Kromě toho se nově účtuje i zvláštní regionální poplatek. Úřady tvrdí, že peníze z těchto daní budou využity na údržbu infrastruktury a zajištění bezpečnosti během očekávaného turistického náporu.

    Paříž, Francie
    Autor: Reuters

  • 3.

    Itálie: Vstupné do Benátek a přísné pokuty

    Italská města si stanovují vlastní sazby podle typu a kvality ubytování. V Římě zaplatíte 75 až 176 korun za noc, v Miláně se poplatek pohybuje mezi 50 a 126 korunami, ve Florencii od 25 do 126 korun. Speciální režim zavedly Benátky: jednodenní návštěvníci musejí zaplatit 126 korun, a pokud si vstup nezarezervují alespoň čtyři dny předem, částka stoupne na 250 korun. Poplatek bude vybírán od 18. dubna do 27. července vždy od pátku do neděle a o svátcích. Kdo nezaplatí, riskuje pokutu až 7540 korun. Město se tak snaží regulovat masový příliv turistů plnící historické centrum.

    Benátky
    Autor: Pixabay.com

  • 4.

    Portugalsko: Různá města, různé daně

    Portugalská pravidla se liší podle konkrétní obce – každé ze zhruba 300 měst si nastavuje vlastní podmínky. V populárních destinacích jako Lisabon, Faro, Madeira nebo Azory platí návštěvníci daň 50 korun za noc. Stejnou sazbu má i město Setúbal nedaleko hlavního města. Naopak v některých menších obcích se poplatky zatím nevybírají. Úřady poplatky využívají k údržbě veřejných služeb a ke zmírnění dopadů turismu na místní infrastrukturu.

    Madeira
    Autor: Blesk: Markéta Mikešová

  • 5.

    Řecko: Každodenní daň a drahé ostrovy

    Řecko letos zavedlo hned dvě nové povinnosti. Pobytová daň činí 200 korun za osobu a den, k tomu se připočítává klimatická daň – od 38 korun v levném ubytování až po 250 korun za noc v luxusních hotelech. V mimosezóně se sazby snižují na 50 korun a 12 až 100 korun. Turisté připlouvající na Santorini nebo Mykonos lodí zaplatí 500 korun, u ostatních ostrovů jde o částku 125 korun. Opatření reagují na enormní přetížení ostrovů, kde počty turistů často převyšují místní obyvatele, připomněl server Euronews.

    Řecký ostrov Santorini
    Autor: Profimedia.cz

  • 6.

    Spojené království: Nové poplatky pro Evropany

    Od dubna 2025 musí občané EU cestující do Británie požádat o elektronické cestovní povolení ETA. Poplatek činí 300 korun, britská vláda ale zvažuje zvýšení na 480 korun. Povolení platí dva roky a je nutné jej schválit ještě před odletem. V Edinburghu začne od léta 2026 platit turistická daň ve výši 5 % z ceny ubytování, přičemž se bude týkat prvních čtyř nocí. Přestože opatření vstoupí v platnost až příští rok, dopadne už na rezervace provedené letos. Vedení města tak reaguje na rostoucí turistickou zátěž a potřebu financovat základní služby.

    Edinburgh
    Autor: Reuters

  • 7.

    Španělsko: Omezení v Barceloně a stopka Airbnb

    Španělsko letos zavádí přísnější pravidla hlavně ve velkých městech a letoviscích. V Barceloně se platí kombinace městské daně (100 korun) a turistické podle typu ubytování (43 až 88 korun). Návštěvníci připlouvající výletní lodí a zůstávající přes noc zaplatí dalších 157 korun. Na Baleárských ostrovech je zavedena ekologická daň v rozmezí 25 až 100 korun. Krátkodobé pronájmy typu Airbnb se v některých částech Malagy zcela zakázaly, v Barceloně mají do roku 2028 skončit úplně. Opatření mají zmírnit bytovou krizi a zároveň ochránit každodenní život místních obyvatel před dopady turismu.

    Mallorca a Baleáry obecně jsou oblíbenou destinací evropských turistů.
    Autor: Reuters

  • 8.

    Galerie

    Fotogalerie
    68 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy

OSZAR »