13. února 1968 se ve Vonoklasech nedaleko Prahy odehrála hrůza, která mnohé straší dodnes. V jednom z domů bylo nalezeno ohořelé tělo Marie Jelínkové, ve studni pak plavala mrtvola jejího manžela Stanislava. Jejich stejnojmenný syn přežil. Měl právě on ve smrti rodičů prsty? Případ Studny zná veřejnost také jako jeden z nejděsivějších dílů Třiceti případů majora Zemana, ale nově i z minisérie z produkce Voyo Originals (Oneplay). Co si v nich ale scenáristé upravili?
Případ Studny z Vonoklas si scenáristé upravili: Co bylo ve Třiceti případech majora Zemana a nové minisérii jinak?
1.Úvod
Do paměti veřejnosti se případ tragédie z Vonoklas u Prahy zapsal hlavně díky stejnojmenné epizodě československého seriálu 30 případů majora Zemana. Šestadvacátý díl lze s trochou nadsázky považovat za jeden z prvních hororů, který v televizi mohli diváci svého času vidět.
Epizoda odvysílaná roku 1980, tedy 12 let po skutečné tragédii, připomíná neštěstí, při kterém hasiči našli v hořícím rodinném domě ohořelou mrtvolu ženy a ve studni na zahradě jejího mrtvého manžela. Syn jako jediný přežil.
Příběhu se po více než 55 let věnovala i režisérka Tereza Kopáčová, která pro Voyo originals (Oneplay) natočila šestidílnou mini sérii s názvem Studna. Jenže jak komunistická studna, tak i ta současná mají své mouchy. Jak to bylo ve skutečnosti a co si scénáristé vymysleli?
2.Brůnovi z Hájic? Nikoliv, šlo o Jelínkovi z Vonoklas
V jednom z nejděsivějších dílů komunistického seriálu rozplétá major Zeman případ týkající se rodiny Brůnových z Hájic. Ve skutečnosti ale šlo o rodinu Jelínkových, kterou tvořil Stanislav se svou ženou Marií a jejich jediný syn Stanislav. Jelínkovi taktéž nepocházeli z Hájic, ale z Vonoklas, kde Stanislav starší žil celý život.
3.Řidič Jana Masaryka? Výmysl!
Ve 30 případech majora Zemana zazní i spekulace, že ve studni nalezený Brůna starší (ve skutečnosti šlo o Stanislava Jelínka staršího, pozn. redakce), byl řidičem Jana Masaryka. Mnoho lidí se tak domnívalo, že agenti Státní bezpečnosti, kteří mohli mít se smrtí politika něco společného, se zbavili i Jelínka.
Jednalo se ale pouze o fámu, která případ z Vonoklas dlouhé roky provázela. V minisérii Studna z dílny Voyo Originál (Oneplay) zase zazní, že Stanislav Jelínek jezdil pro Stavebniny Masaryk.
4.Skromný hrob namísto rodinné hrobky
V komunistickém seriálu je místo posledního odpočinku manželů mnohem více přikrášleno. Brůnovi (manželé Jelínkovi, pozn. redakce) nebyli pohřbeni v honosné hrobce na Zbraslavi.
V minisérii Studna jsou zase uloženi do obyčejného hrobu v Lochovicích na Berounsku. Právě tam totiž filmaři při hledání vhodných lokalit objevili nejen hřbitov, ale hlavně tři domy stojící na samotě vedle sebe, takže nemuseli zbytečně přejíždět z jednoho místa na druhé.
V reálu jsou urny manželů uloženy v Karlíku u Dobřichovic, a to dokonce pod jiným jménem. Na náhrobku je vytesáno jen Rodina Skopových – tak se za svobodna jmenovala Marie Jelínková. To, proč na hrobě není jejich skutečné příjmení Jelínkovi, můžeme dnes jen polemizovat...
5.Z 80 centimetrů na dva metry
Další neshoda oproti skutečnosti panuje kolem tvaru a velikosti oné studny. Jak v Třiceti případech majora Zemana, tak v nové minisérii si scenáristé jámu upravili k obrazu svému. Ve skutečnosti měla studna Jelínkových průměr 80 centimetrů a byla čtvercová, zatímco v obou seriálech ji tvůrci podstatně zvětšili a udělali ji kruhovou.
6.Stanislava Jelínka st. z armády vyhodili
V šestidílné minisérii z dílny Voyo Originál (Oneplay) je Stanislav Jelínek starší v prvních epizodách zobrazován jako voják budící respekt. Ve skutečnosti byl Jelínek opravdu roku 1933 odvelen na vojnu, kde působil jako vojín u Leteckého pluku T. G. Masaryka v Kbelích u Prahy.
Jenže po několika měsících byl podle zjištění Deniku.cz uznán neschopným vojenské služby a armádu opustil. Lékaři tehdy uvedli, že Jelínek trpí nevyléčitelnou duševní chorobou, která se u něj ale měla projevovat ještě před nástupem na vojnu.
7.Skvostný inženýr s červeným diplomem? Průměrný student!
V šesti dílech Studny je postupně jediný syn Jelínkových vykreslován jako nadějný a veleúspěšný vědec. Pravdou je, že ve své době vzděláním v obci asi skutečně vynikal.
Po základní škole, kterou u Stanislava ztížila i dětská obrna, vystudoval na střední škole v pražském Radotíně a následně zamířil studovat na Fakultu technické a jaderné fyziky v Praze. Tam 30. června 1962 složil státní závěrečnou zkoušku, a stal se tak prvním občanem Vonoklas, který se pyšnil titulem z vysoké školy, konkrétně titulem inženýr.
Jenže jak se podařilo zjistit novináři a badateli Josefu Marešovi, tak excelentním vědcem mladý Jelínek nebyl. „Nebyl nikterak nápadný a výjimečný. Známky i obhajoba závěrečné práce nebyly nějak skvělé. Červený diplom vypadá skutečně opravdu jinak,“ uvádí Mareš v jednom ze svých videí.
8.Pohlavní styk s matkou?
Zcela vymyšlená je také bitka z druhého dílu série Studna, kdy mladý Jelínek napadne v ústavu experimentální medicíny v laboratoři svého kolegu. Ten má pronést, že k tragédii ve Vonoklasech došlo proto, že měl mít syn pohlavní styk se svou vlastní matkou a otec na to následně přišel a začal řádit.
Zmínka o tom, že by Stanislav Jelínek mladší měl mít poměr s vlastní matkou, se ale skutečně ve složce StB, která je dostupná v Archivu bezpečnostních složek, objevila. Poté, co to otec rodiny v synových přibližně šestnácti letech zjistil, měl začít matku fyzicky týrat.
9.Uzavření tragédie
Ve 30 Případech majora Zemana je tragédie z Vonoklas uzavřena tak, jak ji ve skutečnosti uzavřel skutečný major Josef Strouhal.
„Po provedeném vyšetřování, zejména z důkazů a indicií zjištěných ohledáním místa činu, ze svědeckých výpovědí, především ing. Stanislava Jelínka, z provedených znaleckých výpovědí, z provedených vyšetřovacích pokusů a konečně ze znaleckých posudků soudních lékařů, psychiatrů a psychologa lze učinit jednoznačný závěr, že pachatelem vraždy Marie Jelínkové je její manžel Stanislav Jelínek,“ stojí ve spise.
To podle Strouhala prokazuje charakter zranění Jelínka staršího a potvrzuje to dle něj, že po vraždě manželky ukončil svůj život sebevraždou. Podle Josefa Mareše, který se jako novinář a badatel případem dlouhé roky zaobíral, vše ale bylo zřejmě úplně jinak. Stanislav Jelínek mladší opakovaně měnil své výpovědi a mnoho z věcí, o kterých mluvil, jako rvačka s otcem ve studni, byly nereálné. Měl tak snad Stanislav Jelínek mladší na smrti svých rodičů nějaký podíl?
10.Galerie článku
Zemanovi se nic nevyrovná