Jednání s Čínou, Ruskem či o odzbrojení. Favoritem na papeže je diplomat Parolin
Dnes začíná ve Vatikánu konkláve, kde má 133 kardinálů zvolit ze svého středu nového vůdce katolické církve. Volby bývají nepředvídatelné, ale pokud je někoho možné označit za favorita, je jím – podle expertů i sázkových kanceláří – Ital Pietro Parolin (70), ostřílený vatikánský diplomat a spojenec zesnulého Františka (†88).
Do vatikánských diplomatických služeb vstoupil pouhé tři roky po svém kněžském svěcení v roce 1980. V roce 2009 ho papež Benedikt XVI. vysvětil na biskupa a jmenoval velvyslancem Vatikánu (nunciem) ve Venezuele. Pak se stal vlivným spojencem papeže následujícího. František jej po své volbě roku 2013 jmenoval do funkce státního sekretáře papeže; byl tak druhým nejvýše postaveným vatikánským činitelem. Nynější konkláve bude řídit, to ovšem proto, že na něm bude nejvýše postaveným z účastnících se kardinálů – tedy těch mladších 80 let.
V letech 2015 až 2022 byl rovněž nejvyšším představitelem Caritas Internationalis, konfederace více než 160 katolických organizací, které poskytují pomoc, sociální služby a rozvoj po celém světě. V roce 2022 papež František propustil celé její vedení po obviněních ze šikany a ponižování zaměstnanců.
Do církve chtěl už jako kluk
Narodil se 17. ledna 1955 ve Schiavonu v severoitalské provincii Vicenza. Matka učila na základní škole, otec vedl prodejnu s nářadím – zemřel však, když bylo Pietrovi deset let. Brzy měl mladík jasno, že chce být knězem, do semináře nastoupil už ve čtrnácti, shrnuje jeho profil web Cardinalium Collegii Recensio.
Vedle italštiny plynně ovládá francouzštinu a hlavně španělštinu, která je v globální katolické církvi stále významnější – a obstojně mluví i anglicky. Víckrát navštívil Česko, loni v Praze podepsal s premiérem Petrem Fialou Smlouvu mezi ČR a Svatým stolcem.
Z pozice vrchního vatikánského diplomata často vyzýval k míru, včetně třeba jaderného a vůbec celkového odzbrojování. V prvních týdnech po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu jednal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem; Svatý stolec je ochoten učinit vše, co je v jeho silách pro zprostředkování ukončení konfliktu na Ukrajině, uvedl tehdy pro televizi Mediaset. Ruská strana jeho návrh prý jen vzala na vědomí. Téhož roku v září si s Lavrovem potřásl pravicí při zasedání Valného shromáždění OSN, když při té příležitosti zasedli k dalšímu jednání.
„Příliš dlouho je lidstvo postiženo tyranií osobních zájmů, je ochromeno dynamikou násilí a válek, které mají absurdní důsledky i v politické a ekonomické rovině,“ pronesl letos 1. dubna, když ve Svatopetrské bazilice sloužil mši.
Dříve také vatikánský diplomat přispěl k církevním jednáním s komunistickým čínským režimem, který potlačuje svobodu vyznání - což kardinálovi vytýkají mnozí zejména konzervativní církevní představitelé. Nelze ho však označit za tak progresivního liberála, jakým byl František. V minulosti například Parolin kritizoval pokusy umožnit kněžím v Německu symbolicky žehnat párům stejného pohlaví.
„Pro své kritiky je kardinál Parolin modernistický pokrokář s globalistickou vizí, pragmatik, který upřednostňuje ideologii a diplomatická řešení před tvrdými pravdami víry. Parolina také považují za mistra Ostpolitik, zdiskreditované značky diplomacie z 60. let, zejména při jednání s Čínou,“ píše Cardinalium Collegii Recensio. „Pro své příznivce je kardinál Parolin odvážný idealista, horlivý zastánce míru a mistr diskrétnosti a arbitráže, který nechce nic než vytyčit církvi novou budoucnost v jednadvacátém století.“
Bohatou diplomatickou kariéru udělal kardinál Parolin tak trochu na úkor té kněžské – přesto ho dnes mnozí mají za favorita začínající konkláve. K úterý 6. 5. mu sázková kancelář Tipsport dávala kurz 2.60 na vítězství a Fortuna 2.30, druhým nejslibnějším favoritem je Filipínec Luis Antonio Tagle s kurzem kolem 4. Podobně to vidí i bookmakeři z Britských ostrovů William Hill, Ladbrokes a Paddypower, jak shrnul portál LBC.
Pokud se Parolin stane papežem, dá se očekávat, že bude v mnohých ohledech pokračovat ve Františkově otevřeném a reformním přístupu k církvi, ovšem určitě s diskrétnější, diplomatičtější tváří.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.