„Unikátní ostravský projekt tak dospěl v krátké době od svého vzniku na jaře loňského roku z pilotní úrovně do své definitivní podoby, kdy na všech dívčích toaletách základních škol jsou instalovány zásobníky na vložky, jež jsou dívkám během jejich pobytu ve škole volně k dispozici,“ uvedla mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
Podle ředitelů škol je projekt přínosný. Ředitelka ZŠ Horymírova v Ostravě Petra Hladíková už dříve uvedla, že od zavedení vložek zdarma klesla ve škole absence.
Poslankyně z řad koalice i ANO apelují: Menstruační pomůcky do nižší sazby DPH! Lékař je pro zrušení daně

Rozjíždí se i jinde
Projekt se stal inspirací pro další města, která se problematice začala věnovat. Jde například o Liberec, Brno či Frýdek-Místek. „Některé pražské městské části a další připravují konkrétní kroky k tomu, aby i na svých základních školách byly stejně jako v Ostravě poskytovány menstruační pomůcky žákyním zdarma. Zároveň začíná probíhat diskuse o tom, že by se projekt mohl rozšířit i na vyšší typy škol,“ doplnila.
Zajištění menstruačních potřeb do všech škol v Česku by podle odhadu stálo 120 milionů korun ročně. Podle odborníků nevyužívají volně dostupné vložky jen dívky ze sociálně slabých rodin, ale i ostatní, které menstruaci dostanou nečekaně nebo nemají náhradní menstruační potřeby.
VIDEO: Už budu! Lou Gregorová o menstruační chudobě.
Už budu! Lou Gregorová o menstruační chudobě pdc, ub, Jedlička